Բակո Սահակյանը ծանոթացել է Քաշաթաղում իրականացվող սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի ընթացքին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 15-ին այցելել է Քաշաթաղի շրջանի հարավային թեւ եւ այնտեղ ծանոթացել սոցիալ-տնտեսական մի շարք ծրագրերի իրականացման ընթացքին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Կովսական քաղաքում երկրի ղեկավարը հանդիպել է բնակիչների հետ եւ զրուցել նրանց հուզող հարցերի շուրջ` նշելով, որ ենթաշրջանի առջեւ ծառացած խնդիրներն ու դրանց լուծումը մշտապես կլինեն իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում:
Այնուհետեւ Նախագահ Սահակյանն այցելել է Թոնդիրգետի ոսկու հանքավայր եւ ծանոթացել այնտեղ տարվող աշխատանքներին: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է լեռնահանքարդյունաբերական այս գործարանի նշանակությունը Քաշաթաղի շրջանի եւ ամբողջ հանրապետության կյանքում` նշելով, որ այն կլուծի միաժամանակ եւ սոցիալ-տնտեսական, եւ ժողովրդագրական մի շարք խնդիրներ:
Նույն օրը Նախագահն այցելել է նաեւ «Հադրութի ագրոտնտեսություն» ՓԲԸ-ի Արաքսի մասնաճյուղ եւ ծանոթացել կառույցի աշխատանքներին: Նախագահը նշել է, որ նման ենթակառուցվածքի առկայությունն Արաքսի հովտում կնպաստի գյուղատնտեսական մեծ ներուժ ունեցող այս տարածքի զարգացմանը, ինչը նաեւ շոշափելի դերակատարություն կունենա հանրապետության ողջ ագրոարդյունաբերական համալիրի առաջընթացի ապահովման գործում:
Բակո Սահակյանն այցելել է նաեւ հանրապետության հարավում տեղակայված Պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկը եւ ծանոթացել նոր զորանոցի շենքի պայմաններին:

Bako Sahakyan inspected implementation of socioeconomic projects in Kashatagh
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. On 15 May President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan visited the southern wing of the Kashatagh region and inspected on site implementation of several socioeconomic projects. The Central Information Department of the Artsakh Republic President's Office informed "Armenpress" that in the town of Kovsakan the Head of the State met the residents and touched upon a number of issues they raised noting that problems faced by the sub-region and their solution would remain at the spotlight of the authorities.
President Sahakyan subsequently visited the Tondirget gold mine and got acquainted with the activities conducted there. The Head of the State underlined the significance of the mining industry plant for the Kashatagh region and the republic in general, adding that it would simultaneously solve a number of socioeconomic and demographic issues.
Thereupon the President visited the Araks branch of the "Hadrout Agroeconomy" CJSC and observed the activities of the structure. Bako Sahakyan mentioned that the existence of such an infrastructure in the Araks valley would promote the development of the area that possess a great agricultural potential, which in its turn have a substantial impact on boosting the whole agro-industrial sector of the country.
Bako Sahakyan visited also one of the military units located in the south of the republic and inspected construction of new barracks there.