ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստին մայիսի 15-ին ելույթով է հանդես եկել ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արման Կիրակոսյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, անդրադառնալով Մշտական խորհրդում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի ելույթին, որի մի հատվածը նվիրված էր ԼՂ հիմնախնդրին, ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ դրական առաջընթաց արձանագրելու նպատակով անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանը ձեռնպահ մնա ռազմատենչ հայտարարություններից, ընդունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները եւ իրականացնի բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Դեսպան Կիրակոսյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն կիսում է համանախագահ երկրների նախագահների բոլոր հայտարարությունները եւ դիտարկում է Հիմնարար սկզբունքները, որպես ամբողջություն, որտեղ բոլոր սկզբունքները հավասարազոր են եւ չեն կարող իրականացվել ընտրովիության սկզբունքով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է հակամարտության գոտում լարվածության աճի անթույլատրելիությունը եւ կարեւորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համապատասխան առաջարկները, այդ թվում՝ դիպուկահարների ետքաշումը եւ զինադադարի խախտումների հետաքննման մեխանիզմի ստեղծումը:

Постоянный представитель Армении в ОБСЕ коснулся вопроса карабахского урегулирования
На внеочередном заседании Постоянного совета ОБСЕ 15 мая выступил постоянный представитель Армении в ОБСЕ Арман Киракосян. Как сообщилиАрменпрессв Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, коснувшись выступления на этом же заседании министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова, часть которого была посвящена вопросу карабахского урегулирования, он сказал, чтобы с целью зафиксировать прогресс в переговорном процессе необходимо, чтобы Азербайджан воздержался от воинственных заявлений, принял предложения сопредседателей МГ ОБСЕ и выполнил достигнутые в ходе переговоров договоренности.
Арман Киракосян подчеркнул, что Армения разделяет все заявления президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и рассматривает основополагающие принципы урегулирования как единое целое, все принципы которого равнозначны и не могут осуществляться выборочно.
Посол Киракосян также подчеркнул недопустимость роста напряженности в зоне конфликта и важность соответствующих предложений сопредседателей МГ ОБСЕ, в том числе относительно отвода снайперов и создания механизма расследования инцидентов, связанных с нарушением режима прекращения огня.