ՀՀ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու շուրջ համաձայնագրի նախաստորագրումը սպասվում է այս տարեվերջին. Տրայան Հրիսթեա
ԵՐԵՎԱՆ, 14ՄԱՅԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու շուրջ բանակցությունները մոտենում են ավարտին:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մայիսի 14-ին տեղեկացրեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան՝ նշելով, որազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրն ավելի լայն ասոցացման համաձայնագրի մաս է, որի նախաստորագրումը նախատեսված է Վիլյնուսի համաժողովում արդեն այս տարեվերջին։ Հրիսթեայի խոսքով՝ ազատ առեւտրի գոտում ընդգրկվելնանկյունաքարային կլինի Հայաստանի համար ևհնարավորություն կտա մեծացնել առևտրային կապերը Եվրամիության երկրների հետ։«Հայաստանի ձեռնարկությունները պետք է շարունակեն բարելավել իրենց մրցունակությունը, որպեսզի համաձայնագրի շնորհիվ կարողանան օգտվել ԵՄ ընձեռած բոլոր հնարավորություններից»,-ընդգծեց դեսպանը։
Տրայան Հրիսթեանհամոզված է, որՀայաստանում պետք է ավելի հարմար և իրավապես պաշտպանված դաշտ ստեղծվի փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար։ «Եվրամիությունը նախատեսում է 2014-2020 թվականներին ավելի մեծածավալ օժանդակություն տրամադրել մասնավոր բիզնեսի զարգացման համար։ Ներդրումները կուղղվեն, մասնավորապես, օրենսդրական կարգավորմանը, օրենքների կիրարկման ավելացմանը եւ գյուղական համայնքներում նորարարական տեխնոլոգիաների տեղադրմանը»,-հավելեց նա։
Այս տարի փետրվարի 4-7-ը Բրյուսելում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունների չորրորդ փուլը: Չորրորդ փուլի ընթացքում շարունակվել էին բանակցությունները Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) բանակցային ուղղությունների տեքստերի նախագծերի շուրջ:Զգալի առաջընթաց էր գրանցվել բոլոր ուղղություններով ընթացող բանակցություններում, իսկ պետական գնումներին, կայուն զարգացմանը, մաքսային հարցերին, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտներին և կանոնակարգման թափանցիկությանն առնչվող մի քանի բանակցային տեքստեր համաձայնեցվել են եվրոպական կողմի հետ:

Предварительное подписание соглашения о Создании глубокой и всеобъемлющей свободной торговой зоны планируется до конца текущего года
Переговоры между Арменией и Европейским Союзом вокруг Создания глубокой и всеобъемлющей свободной торговой зоны подходят к концу. Как сообщает Арменпресс, 14 мая об этом заявил руководитель делегации ЕС в Армении, посол Траян Христеа, отметив, что соглашение о свободной торговой зоне является частью более широкого договора об Ассоциации, предварительное подписание которого запланировано на Вильнюсском саммите Восточного партнерства в конце текущего года.
По словам посла, включение в зону свободной торговли станет краеугольным камнем для Армении и даст ей возможность увеличить торговые связи со странами ЕС.
«Армянские предприятие должны продолжить улучшать свою конкурентоспособность, чтобы благодаря соглашению суметь пользоваться всеми возможностями, которые дает ЕС», - подчеркнул Христеа.
Он уверен, что в Армении должно быть создано более комфортное и юридически защищенное поле для малых и средних предприятий. «ЕС намерен в 2014-2020 гг. предоставить более объемное содействие для развития частного бизнеса. Инвестиции будут направлены, в частности, на законодательное урегулирование, внедрение новаторских технологий в сельских общинах», - добавил посол.
Переговоры относительно ассоциированного соглашения Армения-ЕС стартовали 19 июля 2010 года в Ереване. Основной документ, регулирующий сотрудничество Армения-ЕС – Соглашение о партнерстве и сотрудничества, вступившее в силу в июле 1999 года. Ассоциированное соглашение заменит собой действующее в настоящее время Соглашение о партнерстве и сотрудничестве. В нем найдут отражение направления сотрудничества, связанные с экономической интеграцией, мобильностью и энергетикой. Соглашение будет иметь и составляющие сотрудничества в сфере общей внешней политики ЕС и политики безопасности.