Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Շվեյցարիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկիին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի աշխատանքը՝ հայ-շվեյցարական հարաբերությունների զարգացման գործում: «Այս տարիների ընթացքում ստեղծվել է լավ հիմք՝ երկկողմ հարաբերությունների ընլայնման և խորացման համար: Մեզ համար օրինակելի է Շվեյցարիայի փորձը տարբեր ոլորտների զարգացման ուղղությամբ, ուստի մեծապես կարևորում ենք երկկողմ փոխգործակցության ամրապնդումը»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Զրուցակիցները կարևորել են Սյունիքի մարզում իրականացվող գյուղական համայնքների և անասնապահության զարգացման ծրագրերը, որոնց նպատակը ֆերմերային տնտեսություններին աջակցելն է:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Շվեյցարիայի կառավարությունն այս ծրագրի իրականացման նպատակով 2013 թվականին հատկացրել է 8 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա 4 մլն-ի փոխարեն:
Կոնստանտին Օբոլենսկին կարևորել է հատկապես երկկողմ տնտեսական կապերի սերտացումը և հույս հայտնել, որ նորաստեղծ հայ-շվեյցարական առևտրային պալատն իր գործունեությամբ նոր թափ կհաղորդի երկու պետությունների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ Հայաստանում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար և մաղթել նրան նորանոր հաջողություններ:

Тигран Саркисян принял посла Швейцарии в Армении в связи с завершением его дипломатической миссии в стране
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швейцарии Константина Оболенского в связи с завершением его дипломатической миссии в стране. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер высоко оценил вклад дипломата в развитие армяно-швейцарских отношений. «За эти годы создана хорошая основа для расширения и углубления двусторонних отношений. Для нас важен опыт Швейцарии по развитию ряда сфер и мы искренне заинтересованы в дальнейшем укреплении сотрудничества», - сказал Тигран Саркисян.
Стороны подчеркнули важность реализуемых в Сюникской области программ развития сельских общин и животноводства, призванных содействовать фермерским хозяйствам.
Константин Оболенский сообщил, что правительство Швейцарии намерено в этом году на реализацию этой программы выделить 8 млн долларов вместо 4 млн, предоставленных в прошлом году. Подчеркнув важность развития экономических связей между двумя странами, посол выразил надежду, что новосозданная армяно-швейцарская торговая палата своей деятельностью будет способствовать увеличенною объемов двустороннего товарооборота.