Սաֆարովի գործով ՄԻԵԴ փորձագետ Ֆիլիպ Լիչը կժամանի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 14ՄԱՅԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում անգլիացի փորձագետ Ֆիլիպ Լիչը կժամանի Հայաստան։«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի և Սաֆարովի գործողություններից տուժած մեկ այլ հայ սպա Հայկ Մուկուչյանի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը նշեց, որ հավանական է՝ Լիչի գալուստը նշանակի ՄԻԵԴ-ի դրական արձագանքը հայկական կողմի հայցով Ռամիլ Սաֆարովի գործի քննության վերաբերյալ։ «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ մեր նամակագրական կապը ձգձգվեց, սակայն գործի քննության համար տարվող աշխատանքները կանգ չեն առնում։ Ձգձգման պատճառը ՄԻԵԴ-ում կուտակված դատական գործերն են»,- ասաց Սահակյանը։ Նրա խոսքով՝ պարզ չէ, թե ինչ հիմունքներով կկատարվի գործի քննությունը, իսկ քննության տևողությունը կարող է ձգվել 6 ամսից մինչև 5 տարի։ Լիչի այցելության ժամանակ կքննարկվեն գործի հետ կապված մանրամասները և կծրագրվեն հետագա անելիքները։
Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդները և մահափորձի ենթարկված սպա Հայկ Մուկուչյանի ներկայացուցիչները փետրվարի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան էին ներկայացրել համապատասխան անհատական գանգատ, որով վիճարկվում էին Հունգարիայի և Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ոչ իրավաչափ գործողությունները՝ Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին փոխանցելը, հետագայում Ադրբեջանի նախագահի կողմից նրան ներում շնորհելը, արդարացնելն ու հերոսացնելը։
Ռամիլ Սաֆարովը 2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի եռամսյա անգլերենի դասընթացներին մասնակցության ժամանակ գիշերը կացնի 16 հարվածներով դաժանաբար սպանել է քնած սպային՝ Գուրգեն Մարգարյանին։ Հունգարական դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ բանտարկության՝ պատիժը 30 տարի չվերանայելու պայմանով, սակայն 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջան, որտեղ պետք է շարունակեր կրել պատիժը։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նրան ներում էր շնորհել և ազատ արձակել։
Ադրբեջանի այդ քայլը խիստ քննադատության է արժանացել միջազգային հանրության կողմից։ ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ նախորդ տարեվերջին ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ Ռամիլ Սաֆարովի ներման դեմ միջազգային բողոքարկման կապակցությամբ։

European Court of Human Rights expert on Safarov's case Philip Leach to arrive in Armenia
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. English expert in the European Court of Human Rights Philip Leach will arrive in Armenia on Azerbaijani criminal Ramil Safarov’s case, who murdered Armenian Army officer Gourgen Margaryan. In a conversation with "Armenpress" lawyer of Gourgen Margaryan's family and Hayk Makuchyan introducing their interests in the European Court of Human Rights Siranush Sahakyan stated that it's possible that Leach's visit to Armenia signifies the positive reply of the European Court of Human Rights regarding the claim of the Armenian side on Ramil Safarov's case. Among other things Siranush Sahakyan noted: "Our correspondence with the European Court of Human Rights became protracted. Notwithstanding the activities aimed at the investigation of the case never ceased. The reason of protraction is the amount of lawsuits gathered in the European Court of Human Rights."
On February 19, 2004, Lieutenant of the Armenian Armed Forces Gurgen Margaryan, was hacked to death, while asleep, by a fellow Azerbaijani participant, lieutenant Ramil Safarov, in Budapest during a three-month English language course in the framework of Partnership for Peace NATO-sponsored program. The Hungarian authorities extradited the criminal on August 31, 2012, despite the fact that the Hungarian court had sentenced Ramil Safarov to a life imprisonment with noright to be pardoned in 30 years time. The assassin was not mainly released in Homeland, but granted a mayor title as well.