Բելառուսը հետաքրքրված է ատոմային էներգետիկայի ոլորտում ունեցած Հայաստանի փորձով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի Հանրապետությունը հետաքրքրված է ատոմային էներգետիկայի ոլորտում ունեցած Հայաստանի փորձով: Մայիսի 13-ին Հայաստանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այդ մասին ասաց Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:Նա տեղեկացրեց, որ Բելառուսը կառուցում է իր պատմության ընթացքում առաջին ատոմակայանը եւ նշեց, որ համապատասխան տեղեկատվության փոխանակումն ու ատոմակայանի անվտանգ շահագործումը, էներգաբլոկների շինարարության գործում նոր մոտեցումները հետաքրքրություն են ներկայացնում: «Դուք ունեք նման օբյեկտների շահագործման լուրջ փորձ, եւ մենք նախատեսում ենք, որ Հայաստանը կարող է տասնյակ լավ մասնագետներ ուղարկել Բելառուս, որ օգնեն կառուցվող ատոմակայանի շահագործման սկզբնական փուլում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`ասաց Բելառուսի նախագահը: Այցի ընթացքում մայիսի 14-ին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կայցելի Հայկական ատոմային էլեկտրակայան:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով Երեւան է ժամանել Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Մայիսի 13-ին տեղի է ունեցել Բելառուսի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո կայացել երկու երկրների նախագահների առանձնազրույցն ու պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները: Հայաստանի եւ Բելառուսի նախագահները ներկա կգտնվեն Կոտայքի թեմի Աբովյան քաղաքի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությանը, Երևանումկմասնակցիհայ-բելառուսական առեւտրի տան բացման արարողության:

Беларусь заинтересована опытом Армении в сфере атомной энергетики
Беларусь заинтересована опытом Армении в сфере атомной энергетики. Как сообщает Арменпресс, 13 мая на пресс-конференции в Ереване об этом сказал президент Белоруссии Александр Лукашенко.
Он сообщил, что Беларусь строит первую в своей истории атомную станцию, и отметил, что обмен соответствующей информацией и безопасная эксплуатация АЭС, новые подходы в строительстве энергоблоков представляют большой интерес.
«У вас есть серьезный опыт эксплуатации подобных объектов, и мы планируем, что Армению может отправить десяток серьезных специалистов в Беларусь, чтобы помочь на начальном этапе эксплуатации строящейся АЭС», - сказал Лукашенко.
В рамках визита президент Беларуси 14 мая посетит Армянскую АЭС.
Президент Беларуси Александр Лукашенко находится с официальным визитом в Ереване по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна.
13 мая в резиденции президента Армении состоялась официальная церемония встречи президента Беларуси, а затем приватная беседа президентов двух стран и переговоры с участием официальных делегаций в расширенном составе. По окончании переговоров состоялась церемония подписания документов, направленных на развитие и углубление сотрудничества Армения-Беларусь в ряде областей. По итогам переговоров Серж Саргсян и Александр Лукашенко выступили перед СМИ с совместным заявлением.
14 мая А.Лукашенко посетит Армянскую АЭС, а также примет участие в открытии армяно-белорусского Торгового дома в Ереване.
В тот же день президенты Армении и Беларуси будут присутствовать при обряде освящения новой церкви Св. Иоанна Крестителя в г. Абовян Котайкской области.