Բելառուսի նախագահը ժամանեց Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն պաշտոնական այցով ժամանեց Հայաստան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բելառուսի նախագահին Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում դիմավորեցին ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում մայիսի 13-ին տեղի կունենա Բելառուսի Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո նախատեսված են երկու երկրների նախագահների առանձնազրույցն ու պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները:
Բանակցությունների ավարտին տեղի կունենա մի շարք ոլորտներում Հայաստանի և Բելառուսի միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում Բելառուսի Նախագահը կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ի պատիվ Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և նրա գլխավորած պատվիրակության՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից երեկոյան կտրվի պաշտոնական ընթրիք:
Մայիսի 14-ին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կայցելի Հայկական ատոմային էլեկտրակայան, կմասնակցի նաև Երևանում հայ-բելառուսական առևտրի տան բացման արարողությանը:
Նույն օրը Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները ներկա կգտնվեն Կոտայքի թեմի Աբովյան քաղաքի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությանը:
2012 թվականին հայ-բելառուսական երկկողմ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 46.1 մլն դոլար։ Հայաստանից արտահանումը 7,4, իսկ ներմուծումը՝ 38.7 մլն դոլար։ Բելառուսից հիմնականում հայաստան է ներկրվում անվադողեր, բեռնատար ավտոմեքենաներ, տրակտորներ, թուղթ, կարագ և այլն:

President of Belarus arrives in Armenia
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. The President of Belarus Alexander Lukashenko arrived in Armenia on official visit. As reports "Armenpress" the Secretary of National Security Council of the Republic of Armenia Arthur Baghdasaryan, the Deputy Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Edward Sharmazanov, and the Head of "Prosperous Armenia" fraction of the National Assembly of the Republic of Armenia Gagik Tzarukyan welcomed the President of Belarus in "Zvartnots" international airport of Yerevan.
On May 13 the official ceremony of welcoming the President of Belarus will take place at the Presidential Residence, which will be followed by a private meeting of the Presidents of the two countries, as well as negotiations in the extended format with the participation of the official delegations.
After the negotiations, the parties will sign documents on the development and deepening of cooperation between Armenia and Belarus in a number of areas.
Presidents Serzh Sargsyan and Alexander Lukashenko will make a joint statement for the representatives of the mass media regarding the results of the meeting.
In the framework of his official visit, the President of Belarus will visit the Tzitzernakaberd Memorial to pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide. In the evening, President Serzh Sargsyan will host an official dinner in honor of the President of Belarus and his delegation.
On May 14, President Lukashenko will visit the Armenian Nuclear Power Station and will participate in the inauguration of the Armenian-Belarus Trade Center.
Later, the Presidents of Armenia and Belarus will attend the ceremony of consecration of the newly constructed St. John the Baptist Church in Abovian town of the Kotayk diocese.