Ցվետանա Պասկալեւայի «Ղարաբաղի վերքերը» ֆիլմը կցուցադրվի Ավտրիալիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրող, ռեժիսոր, կինովավերագրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ Ցվետանա Պասկալեւայի «Ղարաբաղի վերքերը»ֆիլմի առաջին ցուցադրությունը տեղի կունենա Ավստրալիայում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբից, Պասկալեւան Սիդնեյում ներկա կգտնվի ցուցադրությանը` դիտումից հետո ներկաների հետ կիսվելով Ղարաբաղում ունեցած իր տպավորությունների մասին:«Ղարաբաղի վերքերը»ֆիլմը նվիրված է Ղարաբաղյան շարժման 25-ամյակին եւ Շուշիի ազատագրման 21-ամյակին:
2012 թվականին Պասկալեւան սկսել է շրջագայություններն աշխարհի տարբեր երկրներում, որի ընթացքում ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղի մասին փաստավավերագրական ֆիլմեր` այդպես պայքարելով ադրբեջանցիների հակահայկական քարոզչության դեմ։ Պասկալեւան ճանաչված բուլղարացի լրագրող է, ռեժիսոր, սցենարիստ եւ ֆիլմերի օպերատոր: Ծնվել է Բուլղարիայի Նովա Զագորա քաղաքում: 1991 թվականից Ցվետանա Պասկալևան ղարաբաղյան խնդրին առնչվող մի շարք ֆիլմեր է նկարահանել, որոնց թվում` «Բարձունքներ, հույսեր» (1991թ.), «Կլինի՞ արդյոք առավոտ Ղարաբաղի վրա» (1992թ.), «Իմ սիրելի ողջեր եւ մեռածներ» (1993թ.), «Ղարաբաղի վերքերը» (1994թ.), «Իրենց հողի զինվորները» (1994թ.), «Լռություն» (1995թ.), «Հավատ եւ ոգի» (2001թ.):

Фильм Цветаны Паскалевой «Раны Карабаха» увидят и в Австралии
Фильм журналиста, режиссера, члена Международной ассоциации кинематографистов Цветаны Паскалевой «Раны Карабаха» впервые будет демонстрироваться в Австралии. Как сообщили Арменпресс в австралийской группе «Ай Дата», Паскалева будет присутствовать на показе своего фильма в Сиднее, а после просмотра поделится со зрителями своими впечатлениями от Карабаха. Фильм посвящен 25-летию Карабахского освободительного движения и 21-ой годовщине освобождения Шуши.
В 2012 году Паскалева предприняла свое «мировое турне» с тем, чтобы представить в разных странах свои документальные ленты о Карабахе, противопоставив их антиармянской пропаганде со стороны Азербайджана.
Цветана Паскалева – известный болгарский журналист, является режиссером, сценаристом и операторов своих фильмов. Она родилась в Болгарии – в городе Нова Загора. С 1991 года снимает фильмы, посвященные Карабаху и карабахскому вопросу, в их числе: «Высоты, надежды! (1991), «Настанет ли утро для Карабаха» (1992), «Мои дорогие живые и мертвые» (1993), «Раны Карабаха (1994), «Солдаты своей земли» (1994). «Молчание» (1995) и «Вера и дух» (2001 год).