Ֆրանսիական Պիրենեյներում անգղները կերել են զբոսաշրջիկ կնոջը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Պիրենեյներում զբոսաշրջիկ կինը լեռնային զբոսանքի ժամանակ ցած Է ընկել ժայռից եւ մահացու կոտրվածքներ ստացել: Նախքան փրկարարները կկարողանային գտնել նրա մարմինը, այն կերել են անգղները, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով բրիտանական Daily Mail թերթին:
Ոստիկանության աշխատակից Դիդիե Պերիկուն հրատարակությանը հայտնել Է, որ, ամենայն հավանականությամբ, 52-ամյա ֆրանսուհին մահացել Է գետնին բախվելուց, սակայն, երբ փրկարարական-որոնողական խումբը հասել Է պատահարի վայր, կնոջից մնացել Էին միայն ոսկորները, հագուստն ու կոշիկները:
«Երբ մենք որոնման ժամանակ ուղղաթիռով զննում Էինք տեղանքը, տեսանք մի տեղ հավաքված վիթխարի քանակությամբ անգղներ: Թեեւ, մենք չգիտեինք, թե թռչուններն ինչով Էին այդպես զբաղված»,- պատմել Է Պերիկուն: «Նրանց 40 – 50 րոպե Է պահանջվել, որ հոշոտեն կնոջը»,- հավելել Է ոստիկանը:

Vultures ate tourist woman in Pyrenees
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS: The body of a 52-year-old woman who fell to her death in the Pyrenees was devoured by Griffon vultures before emergency services were able to retrieve it. As reported by Armenpress, quoting the British Daily Mail Newspaper, furious locals are demanding that authorities take action against the endangered carrion-eaters after they left only the woman's bones, clothes and shoes for burial.
Fear of the birds has been growing in recent years, which have reportedly also begun attacking live animals since a European edict that dead livestock must not be left in the fields.
Farmers want to be given the right to shoot the protected birds, which they say have started to prey on live sheep and cows.
The campaign is gathering pace after the latest incident, in which a woman slipped and fell down a 1,000ft slope on the Pic de Pista after taking a short cut while walking with two friends.
Major Didier Pericou of the gendarmerie told that they believed the woman died in the fall, but added that there was little left of her by the time a search party found her body.