Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքը կոչ է արել Իսրայելին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքՆուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը հստակ ուղերձ է հղել Իսրայելի իշխանություններին` կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:Հայոց պատրիարքընշել է, որ չի կարողանում հասկանալ, թե ինչու է Իսրայելը շարունակում հրաժարվել 1,5 միլիոն հայերի կոտորածը թուրքերի կողմից Ցեղասպանություն կոչելուց: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Jerusalem Postօրաթերթի անգլալեզու կայքը,Հայոց պատրիարք Մանուկյանըգրել է. «98 տարվա ընթացքում այսքան ջանք է ներդրվել ստիպելու թուրքերին ընդունել իրենց իրագործած ցեղասպանությունը, այնինչ` նրանք շարունակում են ժխտել: Եթե Միացյալ Նահանգները ճանաչել է կոտորածները, ապա Իսրայելը պետք է նույնն անի»:
Պատրիարքի նամակն ընթերցվել է Հրեական համալսարանում` Հայագիտական ​​ծրագրի հիմնադիր, պրոֆեսոր Մայքլ Սթոունի կազմակերպած ևՀայոց ցեղասպանությանը նվիրվածամենամյա գիտաժողովի և ոգեկոչման արարողության ժամանակ:Իր ելույթում պրոֆեսոր Սթոուննընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանություն նշանակում է ոչ միայն մարդկային սպանդ կամ որևէ ազգի զգալի հատվածի բնաջնջում, այլև մշակույթի, լեզվի, երաժշտության եւ ժողովրդական սովորությունների բնաջնջում:
Իսրայելում ՀՀ պատվո հյուպատոս Ցոլակ Մոմջյանը դատապարտել է ԻսրայելիՔնեսեթում կառավարության ներկայացուցիչ, նախարարի տեղակալ Օֆիր Ակունիսի այն հայտարարությանը, թե «Իսրայելը երբեք չի ժխտել կոտորածները, սակայն այն ցեղասպանություն որակելու որոշումը պետք է կայացվի բաց բանավեճի արդյունքում»:
Համալսարանում կայացած միջոցառման հիմնական բանախոսներից էրՔնեսեթի նախկին անդամ Յաիր Ցաբանը, ով իսրայելցի առաջին օրենսդիրն էր, որ հանձն առավ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Իր ելույթում Ցաբանը վերհիշել է Բենիամին Նեթանյահուի խոսքերը` ԱԳ փոխնախարար եղած ժամանակ: «Կան բաներ, որ վեր են քաղաքականությունից և դիվանագիտությունից, Հայոց ցեղասպանությունը դրանցից է: Ոչ քաղաքականությունը և ոչ էլ դիվանագիտությունը չպետք է արգելք հանդիսանան մեզ համար բացահայտելու զոհերին»,- նշել էր Նեթանյահուն: «Ցավոք սրտի, որպես վարչապետ նա հակված չէ ընդունելու Հայոց ցեղասպանությունը»,- հավելել է նախկին օրենսդիրը:
Ցաբանը նաև իր բողոքն է հայտնել, թեորքան արագ է Իսրայելը մոռացել հրեաների օգնությանաղերսանքըև մերժումը, որ ստացել են, քանի որնրանց օգնելըչի բխել մյուս ազգերի շահերից: Ըստ նրա`Իսրայելն այդքան զգայուն լինելով Հոլոքոստի ժխտման, ռասիզմի եւ նեոնացիզմի բոլոր դրսևորումերինկատմամբ, այնուամենայիվ, չի կարողանում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` իր քաղաքական ու դիվանագիտական ​​շահերը չվնասելու համար:

Армянский патриарх Иерусалима призвал Израиль признать Геноцид армян
Армянский патриарх Иерусалима архиепископ Нурхан Манукян в своем послании призвал Израиль признать Геноцид армян. Патриарх отметил, что не может понять, почему Израиль продолжает отказываться признавать в качестве «геноцида» резню 1,5 миллиона армян, совершенную турками.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на англоязычную ежедневную газету The Jerusalem Post, архиепископ в своем послании отметил: «В течение 98 лет было приложено столько усилий, что заставить турок признать совершенный ими геноцид, однако они продолжают отрицать это. Если США признали погромы, то Израиль обязан сделать то же самое».
Письмо патриарха было прочтено в Еврейском университете во время ежегодной научной конференции, организованной профессором Майклом Стоуном и посвященной Геноциду армян.
В своей речи профессор Стоун подчеркнул, что Геноцид армян означает не только убийство людей или уничтожение значительной части нации, но уничтожение культуры, языка, музыки и народных обычаев.
Почетный консул Армении Цолак Момджян осудил заявление заместителя министра по связям с Кнессетом Израиля Офира Акуниса о том, что «Израиль никогда не отвергал погромы, однако решение о признании их геноцидом должно быть принято в ходе открытой дискуссии».
Основным докладчиком в ходе состоявшегося в университете мероприятия был бывший член Кнессета, бывший лидер партии «Мерец» Яир Цабан, который был первым израильским парламентарием, принявшим Армянский вопрос.
В своей речи Цабан напомнил слова действующего премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, сказанные им еще в бытности заместителя главы МИД страны.
«Есть вещи, которые выше политики и дипломатии, Геноцид армян – один из таких примеров. Ни политика, ни дипломатия не должны стать преградой для нас, чтобы раскрыть жертв», - отмечал тогда Нетаньяху.
«К сожалению, в качестве премьер-министра он не расположен к признанию Геноцида армян», - отметил Цабан.
Он также выразил протест в связи с тем, как быстро Израиль забыл о мольбе евреев о помощи, а также отказы, которые получал, так как оказание им помощи не исходило из интересов других наций.
По словам Цабана, Израиль, будучи таким чувствительным к отрицанию Холокоста, проявлениям расизма и неонацизма, тем не менее не может признать Геноцид армян, чтобы не навредить своим политическим и дипломатическим интересам.