Արոնյանը ոչ ոքի խաղաց Նիկիտա Վիտյուգովի հետ. Ալյոխինի մրցաշար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալյոխնի հուշամրցաշարի 7-րդ տուրում, ոը տեղի է ունենում Սանկտ Պետերբուրգի պետական թանգարանում, Հայաստանի հավաքականի առաջատար Լևոն Արոնյանը ոչ ոքի ավարտեց հանդիպումը ռուս Նիկիտա Վիտյուգովի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` պարտիան ավարտվել է 41-րդ քայլում:
Այս տուրի շրջանակներում Անանդը մրցում է Ֆրեսինենի, Ադամսը` Վաշիեյի Լագրավի, Գելֆանդը` Դին Լիրենի, իսկ Սվիդլերը` Կրամնիկի հետ:
4,5 միավորով առաջատարը ֆրանսիացի Մաքսիմ Վաշյե-Լագրավն է, նրան 4-ական միավորով հետևում են Մայքլ Ադամսը և Լևոն Արոնյանը:
Ալյոխինի մրցաշարն իր բնույթով յուրօրինակ է, քանի որ անցկացվում է եւ Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաքում, եւ Փարիզում: Մրցաշարի առաջին հինգ տուրերն անցկացվում են Փարիզում, իսկ մյուս տուրերը կկայանան` Սանկտ Պետերբուրգում:
Մրցաշարին մասնակցում են Լեւոն Արոնյանը (Հայաստան), Վիշվանաթան Անանդը (Հնդկաստան), Դինգ Լիրենը (Չինաստան), Մայքլ Ադամսը (Անգլիա), Լորեն Ֆրենսինը (Ֆրանսիա), Վլադիմիր Կրամնիկը (Ռուսաստան), Պետեր Սվիդլերը (Ռուսաստան), Նիկիտա Վիտյուգովը (Ռուսաստան), Բորիս Գելֆանդը (Իսրայել) եւ Մաքսիմ Վաշե-Լագրավը (Ֆրանսիա): Մրցաշարը մեկնարկել է ապրիլի 21-ից եւ կշարունակվի մինչեւ մայիսի 1-ը:

Левон Аронян сыграл вничью с россиянином Никитой Витюговым
В седьмом туре проходящего в Государственном музее Санкт Петербурга Мемориала Алехина армянский гроссмейстер, трехкратный олимпийский чемпион Левон Аронян сыграл вничью с россиянином Никитой Витюговым.
Как сообщает Арменпресс, партия завершилась на 41 ходу. В рамках этого тура Вишванатан Ананд играет с Лораном Френсине, Адамс с Вашье-Лаграв, Гельфанд с Дингом Лиреном, а Свидлер с Крамником.
С 4,5 очками лидером турнира является француз Максим Вашье-Лаграв, на втором и третьем местах с 4 очками находятся Майкл Адамс и Левон Аронян.
Отметим, что первые пять туров Мемориала Алехина (21-25 апреля) прошли в парижском Лувре, а заключительные четыре тура (с 28 апреля по 1 мая) проходят в Государственном музее Санкт Петербурга.
В турнире принимают участие Левон Аронян (Армения), Вишванатан Ананд (Индия), Динг Лирен (Китай), Майкл Адамс (Англия), Максим Вашье-Лаграв (Франция), Лоран Френсине (Франция), Владимир Крамник (Россия), Борис Гельфанд (Израиль), Никита Витюгов (Россия), Петр Свидлер (Россия).