Հայոց ցեղասպանության 98-ամյակի կապակցությամբ Թուրքիայում բողոքի զանգվածային ցույցեր կանցկացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 98-ամյա տարելիցին ապրիլի 24-ին Թուրքիայում բողոքի զանգվածային ակցիաներ կանցկացվեն: Այս մասին համատեղ հայտարարություն են տարածել մի շարք հայտնի՝ այդ թվում հայ եւ թուրք գործիչներ, ովքեր աշխարհի բոլոր ազգերին կոչ են արել միավորվել եւ ստիպել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով newstatesman.com-ը, հայտարարության մեջ նշվում է, որ արդեն 98 տարի է անցել Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ իրականացված պլանավորված կոտարածներից, որին զոհ է գնացել 1.5 միլիոն հայ: Նշվում է, որ մինչ այս պահը Թուրքիայի կառավարությունը չի ցանկանում ճանաչել ցեղասպանությունը՝ այդպիսով խրախուսելով ռասիզմը եւ ատելությունը հայերի եւ մյուս՝ ոչ մահմեդական փոքրամասնությունների նկատմամբ: «Ոմանք ցանկանում են ձեւացնել, որ ցեղասպանության իրողության ճանաչումը հարձակում կլինի ամբողջ թուրք ազգի վրա, սակայն դա այդպես չէ. դա արդարության հասնելու մեծ քայլ կլինի»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ մի քանի տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության տարելիցները սկսեցին նշվել նաեւ Թուրքիայում: Թեեւ բողոքի ակցիաների մասնակիցների թիվը քիչ է, սակայն այն տարեցտարի աճում է՝ չնայած Թուրքիայի վարած ժխտողական քաղաքականությանը:
«Ապրիլի 24-ին՝ Ցեղասպանության 98-ամյա տարելիցի օրը Հայաստանի, Թուրքիայի եւ ամբողջ աշխարհի բոլոր քաղաքացիներին, քաղաքացիական հասարակությունների ղեկավարներին, հակառասիստական ակտիվիստներին, մտավորականներին եւ նկարիչներին կոչ ենք անում միավորվել եւ պահանջել Թուրքիային վերջապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Սա պատմական ճշմարտությունը վերականգնել ցանկացողներին միավորելու նախաձեռնություն է: Այսօր բաժանումը ոչ թե հայերի եւ թուրքերի մեջ է, այլ նրանց, ովքեր պայքարում են Ցեղասպանության ճանաչմանը հասնելու համար, եւ նրանց, ովքեր մինչ այս պահը ժխտում են այն: Սա ոչ թե արյան, այլ գաղափարի, ոչ թե մի որեւէ ազգի, այլ ընդհանուր նպատակի պայքար է: Սա նախաձեռնություն է՝ ի նշան արդարադատության: Ժխտողականության դեմ պայքարը նպատակ է ունի կասեցնել Ցեղասպանության հետեւանքների հաղթահարման գործի փոխանցումը հայ ազգի մի սերնդից մյուսին: Ցեղասպանության ճանաչումը չի նշանակի պատմության այս մասի ավարտ, քանի որ երբ խոսքը գնում է ցեղասպանության մասին, այդ դեպքում ավարտի մասին խոսելն ավելորդ է, ուղղակի այն հնարավորություն կտա հայ ազգի հետագա սերունդներին միասին նայել դեպի ապագա: Սա նախաձեռնություն է նաեւ հանուն ժողովրդավարության: Ժողովրդավարությունն առաջին հերթին պահանջում է քաղաքացիական հասարակության կենսունակությունը: Եվրոպական մյուս քաղաքացիական հասարակությունների հետ կամուրջ ստեղծելու եղանակով Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության կենսունակության ամրապնդումը թույլ կտա ավելի արդյունավետ պայքար մղել ռասիզմի դեմ եւ կխթանի Թուրքիայում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը՝ նույնքան հաջող, որքան եվրոպական մյուս երկրներում:
Ի նշան համերաշխության, արդարադատության եւ ժողովրդավարության, Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու համար մենք ապրիլի 24-ին Թուրքիայում միասին կնշենք Հայոց ցեղասպանության հերթական տարելիցը»,- նշվում է հայտարարությունում:
Հայտարարությունը համատեղ տարածել են Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհրդի նախագահ Ալեքսի Գյովչյանը, Եվրոպական հակառասիստական ժողովրդական շարժման նախագահ Բենջանին Աբտան, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության անդամ Նիկոլաս Տավիտյանը, Թուրքիայի մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնադրամի ռասիզմի եւ խտրականության դեմ պայքարի հանձնաժողովի անդամ Այշե Գունայշուն եւ մի շարք թուրք մտավորականներ: Նրանք նշել են, որ ժամանակն է, որպեսզի Թուրքիան վերջապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:

Protest actions to be held on the 98th anniversary of Armenian Genocide in Turkey
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS: On the occasion of the 98th anniversary of the Armenian Genocide mass protest actions will be held in Turkey on April 24. This was stated in the joint announcement spread by the well-known Armenian and Turkish figures, who had made an appeal to the all nations of the world to unite and make Turkey recognize the Armenian Genocide.
As reported by Armenpress, quoting newstatesman.com, the announcement said in particular:
“It has been 98 years since - following a premeditated plan with a methodic implementation - one million and a half Armenians were massacred in the Ottoman Empire. The Armenian people were the victims of a genocide which would soon serve as a gruesome reference for those that followed.
Today in Turkey, the mere enunciation of this historical fact still provokes ferocious opposition, sometimes even physical threats. Genocide denial serves as an encouragement to racism and hate against Armenians and other non-Muslim minorities. Some want to pretend that acknowledging the reality of theArmenian Genocideis an attack on all Turkish people and on "Turkishness". It is not: it is a step towards justice.
Several years ago, the genocide of Armenians began to be commemorated in Turkey itself. The participants are still few but their number grows every day despite an official discourse of genocide-denial. Today, those among us who have taken part in these commemorations in Turkey are calling for solidarity beyond borders.
This year on 24 April - the widely recognized starting date of the massacre - we ask citizens, civil society leaders, antiracist activists, intellectuals and artists, of Armenian and other diverse origins, in Turkey and across the world, to unite in calling for the historical fact of the Armenian Genocide to be recognized at last.
Our shared initiative is one of solidarity, of justice, and of democracy. It is an initiative of solidarity between all who fight for historical truth. Today the divide is not between Turks and Armenians, but between those who struggle for the recognition of the Armenian Genocide, whatever their origins are and wherever they live, and those who promote denial. In a word, it is not a question of blood, but of ideas; not a question of origins, but of a common goal.
It is an initiative of justice. In the words of writer and Holocaust survivorElie Wiesel, "Genocide kills twice, the second time by silence." Denial, then, is the perpetuation of genocide. Fighting against denial is trying to quell the trauma in Armenian communities from one generation to another. It is not an end to this part of history - because when it comes to genocide, there is unfortunately no true end - but it offers new generations the opportunity to look together towards the future.
Finally, it is an initiative for democracy. Echoing writer and Buchenwald survivor Jorge Semprun's frequent reminder, democracy requires vitality from civil society. Strengthening Turkish civil society by establishing bridges with the rest of the European civil society is strengthening democratic values, thus combating racism and promoting human rights, in Turkey as well as in the rest of Europe.
In solidarity, for justice and democracy, for the respect of the victims and their descendents, we will commemorate together the Armenian Genocide on 24 April, in Turkey”, - says the announcement.
The announcement was signed by Benjamin Abtan, President of the European Grassroots Antiracist Movement – EGAM, Cengiz Algan & Levent Sensever, Spokespeople for Durde (Turkey), Alexis Govciyan, European President & Nicolas Tavitian, Member of the Board of the Armenian General Benevolent Union - AGBU (Europe), Meral Çildir, Member of the Board of Directors & Ayse Gunaysu, Member of the Commission against Racism and Discrimination of the Turkish Association for Human Rights - IHD (Turkey). They all noted that it was the high time for Turkey to finally recognize the Armenian Genocide.