Հայաստանի սոցռեալիզմի ճարտարապետության որոշ նմուշներ կներկայացվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակում ընդգրկվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԻԿՕՄՕՍ-ի ազգային կոմիտեների նախագահների մակարդակով միջազգային հանդիպումը տեղի կունենա ապրիլի 15-ին Վարշավայում: Հանդիպման ընթացքում կքննարկվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում որպես անդրսահմանային ժառանգության օրինակ Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների սոցռեալիզմի ճարտարապետության ժառանգության սերիական գրանցման հարցը: Հանդիպմանը մասնակցելու են Հայաստանը, Գերմանիան, Լեհաստանը, Խորվաթիան, Սլովենիան, Ռումինիան, Բուլղարիան, Լատվիան, Ուկրաինան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԻԿՕՄՕՍ/Հայաստանի նախագահ, Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը, նախաձեռնությունը պատկանում է ԻԿՕՄՕՍ-ի «20-րդ դարի ժառանգություն» միջազգային գիտական կոմիտեին: Հանդիպման ընթացքում յուրաքանչյուր երկիր կներկայացնի իր` գրանցման համար առաջարկվող օրինակները: Գագիկ Գյուրջյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը կներկայացնի 4 առաջարկ` 1968 թվականին բացված «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրը (պատվանդանն առավել վաղ է դրված եղել` 1952 թ.), 1956 թվականին կառուցված «Սասունցի Դավիթ» երկաթուղային կայարանը, 1968 թվականի «Սարդարապատ» հուշահամալիրը եւ 1930-62 թթ-ին կառուցված «Սեւան-Հրազդան» ՀԷԿ-երի համալիրը, որը բաղկացած է 6 ՀԷԿ-երից: Վերջինս թեեւ արդյունաբերական ժառանգության օրինակ է, բայց ճշտորեն բնութագրում է սոցռեալիզմի սկզբունքները:
Դրանից հետո, գրանցման գործընթացի համաձայն, նախատեսվում է ամբողջական փաթեթի ստեղծում եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից անկախ փորձաքննություն` ի դեմս միջազգային ԻԿՕՄՕՍ-ի փորձագետների, որոնք Հայաստան կայցելեն եւ տեղում կծանոթանան առաջարկված հուշարձանների պահպանության եւ կառավարման իրավիճակին, ինչպես նաեւ կգնահատեն չափորոշիչների համապատասխանությունը: Գագիկ Գյուրջյանը նաեւ հավելեց, որ սոցռեալիզմի ճարտարապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակում կարող է գրանցվել 2-րդ եւ 4-րդ չափորոշիչներով` որպես մարդկային պատմության տվյալ ժամանակաշրջանին բնորոշ ճարտարապետության եւ շինարարական արվեստի օրինակներ:

Works of art representing socialist realism architecture to be introduced for involvement in UNESCO list
YEREVAN, ARPEIL 13, ARMENPRESS. The international meeting on the level of the ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) National Commissions' Chairmen will be held in Warszawa on April 15. At the course of the meeting the participants will discuss the issue of serial registration of the Socialist Realism architecture of the Central and Eastern Europe countries in the UNESCO World Heritage list. Armenia, Germany, Poland, Croatia, Slovenia, Romania, Bulgaria, Latvia, and Ukraine will participate in the meeting.
In a conversation with "Armenpress" the Chairman of ICOMOS/Armenia, Director of Historic-Archeological Reserve Erebuni Gagik Gyurjyan stated that the initiative came from the "20th Century Heritage" International Scientific Commission of ICOMOS. At the course of the meeting each country will introduce its own samples for registration. Among other things Gagik Gyurjyan noted that there are four suggestions Armenia will put forward. Among them are "Mother Armenia" Memorial Complex opened in 1968, "David of Sasun" railway station opened in 1956, "Sardarapat" memorial complex opened in 1968, and "Sevan-Hrazdan" Hydro Electric Stations Complex built in 1930-62. Notwithstanding the last one is one of the fine examples of industrial heritage, but the principles of socialist realism are precisely reflected here.