Հայաստանի սոցռեալիզմի ճարտարապետության որոշ նմուշներ կներկայացվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակում ընդգրկվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԻԿՕՄՕՍ-ի ազգային կոմիտեների նախագահների մակարդակով միջազգային հանդիպումը տեղի կունենա ապրիլի 15-ին Վարշավայում: Հանդիպման ընթացքում կքննարկվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում որպես անդրսահմանային ժառանգության օրինակ Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների սոցռեալիզմի ճարտարապետության ժառանգության սերիական գրանցման հարցը: Հանդիպմանը մասնակցելու են Հայաստանը, Գերմանիան, Լեհաստանը, Խորվաթիան, Սլովենիան, Ռումինիան, Բուլղարիան, Լատվիան, Ուկրաինան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԻԿՕՄՕՍ/Հայաստանի նախագահ, Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը, նախաձեռնությունը պատկանում է ԻԿՕՄՕՍ-ի «20-րդ դարի ժառանգություն» միջազգային գիտական կոմիտեին: Հանդիպման ընթացքում յուրաքանչյուր երկիր կներկայացնի իր` գրանցման համար առաջարկվող օրինակները: Գագիկ Գյուրջյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը կներկայացնի 4 առաջարկ` 1968 թվականին բացված «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրը (պատվանդանն առավել վաղ է դրված եղել` 1952 թ.), 1956 թվականին կառուցված «Սասունցի Դավիթ» երկաթուղային կայարանը, 1968 թվականի «Սարդարապատ» հուշահամալիրը եւ 1930-62 թթ-ին կառուցված «Սեւան-Հրազդան» ՀԷԿ-երի համալիրը, որը բաղկացած է 6 ՀԷԿ-երից: Վերջինս թեեւ արդյունաբերական ժառանգության օրինակ է, բայց ճշտորեն բնութագրում է սոցռեալիզմի սկզբունքները:
Դրանից հետո, գրանցման գործընթացի համաձայն, նախատեսվում է ամբողջական փաթեթի ստեղծում եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից անկախ փորձաքննություն` ի դեմս միջազգային ԻԿՕՄՕՍ-ի փորձագետների, որոնք Հայաստան կայցելեն եւ տեղում կծանոթանան առաջարկված հուշարձանների պահպանության եւ կառավարման իրավիճակին, ինչպես նաեւ կգնահատեն չափորոշիչների համապատասխանությունը: Գագիկ Գյուրջյանը նաեւ հավելեց, որ սոցռեալիզմի ճարտարապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակում կարող է գրանցվել 2-րդ եւ 4-րդ չափորոշիչներով` որպես մարդկային պատմության տվյալ ժամանակաշրջանին բնորոշ ճարտարապետության եւ շինարարական արվեստի օրինակներ:

Некоторые архитектурные сооружения Армении «эпохи соцреализма» будут представлены для включения в список ЮНЕСКО
Некоторые архитектурные сооружения Армении «эпохи соцреализма»  будут представлены для включения в список ЮНЕСКО
15 апреля в Варшаве состоится международная встреча на уровне председателей национальных комитетов ИКОМОС, в ходе которой будет обсуждаться вопрос серийной регистрации архитектурного наследия «эпохи соцреализма» в странах Центральной и Восточной Европы для включения их в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. В этой международной встрече примут участие представители Армении, Германии, Польши, Хорватии, Словении, Румынии, Болгарии, Латвии и Украины.
Как сказал в беседе с Арменпресс председатель ИКОМОС Армении, директор историко-археологического музея-заповедника «Эребуни» Гагик Гюрджян, эта инициатива принадлежит международному научному комитету ИКОМОС - «Наследие 20 века». В ходе встречи каждая страна представит для регистрации свои памятники эпохи соцреализма.
Так, Армения собирается представить 4 предложения: открытый в 1968 году мемориал «Мать Армения» (постамент был установлен еще в 1952 году), железнодорожную станцию «Давид Сасунский» (1956 год), мемориальный комплекс «Сардарапат» (1968) и комплекс ГЭС «Севан-Раздан» (из 6-ти ГЭС), созданный в 1930-62 годах. Последний - скорее образец промышленного наследия, но является ярким воплощением принципов соцреализма.
После этого, согласно процессу регистрации, предусматривается формирование полноценного пакета и независимая экспертиза со стороны ЮНЕСКО в лице международных экспертов ИКОМОС, которые прибудут в Армению и на месте ознакомятся с состоянием памятников и их управлением, а также соответствием их предъявляемым критериям.
Гагик Гюрджян также добавил, что архитектурные сооружения в духе соцреализма в списке ЮНЕСКО могут быть зарегистрированы по следующим критериям: как архитектура, характерная для истории человечества данного периода и как образец строительного искусства.