Հայկական կողմը Սաֆարովի գործով ՄԻԵԴ-ից պատասխան է ակնկալում առաջիկա տասնօրյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի ոճրագրոծ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման կապակցությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատի քննության վերաբերյալ հայկական կողմը որոշում է ակնկալում առաջիկա տասնօրյակում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի և Սաֆարովի գործողություններից տուժած մյուս հայ սպա Հայկ Մակուչյանի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը, ՄԻԵԴ-ի կողմից նախնական պատասխաններ կլինեն առաջիկայում։ «ՄԻԵԴ-ը պետք է որոշի նաև, թե ինչ հիմունքներով է քննելու գործը։ Բանավոր ընթացակարգի դեպքում հայկական կողմը ևս պետք է ներկա գտնվի գործի քննությանը»,-ասաց Սահակյանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հիմնականում դատական գործի քննությունը իրականացնում է գրավոր ընթացակարգով։ Փաստաբանը նշեց, որ հայկական կողմի գանգատի քննությունը կարող է տևել մինչև մեկ տարի, թեև ՄԻԵԴ-ում գործի քննությունը միջինը 2-4 տարի է տեւում։ «Մարգարյանի գործը կլինի առաջնահերթությունների շարքում, եւ դատարանն ավելի արագ կզբաղվի դրանով»,- հավելեց նա։
Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդները և մահափորձի ենթարկված մյուս սպա Հայկ Մակուչյանի ներկայացուցիչները փետրվարի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան էին ներկայացրել համապատասխան անհատական գանգատ, որով վիճարկում են Հունգարիայի և Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ոչ իրավաչափ գործողությունները` Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին փոխանցելը, հետագայում Ադրբեջանի նախագահի կողմից նրան ներում շնորհելը, արդարացնելն ու հերոսացնելը:
Ռամիլ Սաֆարովը 2004 թ-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի եռամսյա անգլերենի դասընթացներին մասնակցության ժամանակ գիշերը կացնի 16 հարվածներով դաժանաբար սպանել է քնած հայ սպային` Գուրգեն Մարգարյանին: Հունգարական դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ բանտարկության` պատիժը 30 տարի չվերանայելու պայմանով, սակայն 2012 թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջան, որտեղ պետք է շարունակեր կրել պատիժը: Իսկ Ադրբեջանում նախագահ Իլհամ Ալիեւը նրան ներում էր շնորհել և ազատ արձակել: Ադրբեջանի այդ քայլը խիստ քննադատության է արժանացել միջազգային հանրության կողմից: ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ նախորդ տարեվերջին ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Ռամիլ Սաֆարովի ներման դեմ միջազգային բողոքարկման կապակցությամբ:

Armenian side waits for response from European Court of Human Rights on Safarov’s case
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS: On the occasion of the extradition of the Azerbaijani murderer Ramil Safarov, who assassinated the Armenian officer Gurgen Margaryan, the Armenian side expects for a decision from the European Court of Human Rights (ECtHR) in the coming ten days on the submitted complaint. As Armenpress was reported by the representative of the interests of Gurgen Margaryan’s family at the ECtHR and another Armenian officer Hayk Makuchyan, affected by Ramil Safarov’s actions, the Lawyer Siranush Sahakyan, they expected for the ECtHR’s preliminary response in the soonest future.
The Lawyer stated that the study of the Armenian side’s complaint could last about a year, though the average time for case study at the ECtHR lasted from 2 to 4 years. “Margaryan’s case will be among the prior ones and the Court will get to it as soon as possible”, - added Siranush Sahakyan.
On February 28 the successors of Gurgen Margaryan and the representatives of another Armenian officer, affected by Ramil Safarov, Hayk Makuchyan submitted a personal complaint to the European Court of Human Rights, disputing the illegal actions implemented by Azerbaijan and Hungary, particularly the extradition of Ramil Safarov by Hungary to Azerbaijan, further pardoning of the murderer by the Azerbaijani President Ilham Aliyev, his justification and granting a “national hero”.
On February 19 2004 in Budapest Azerbaijani assassin Ramil Safarov, who axe-murdered Armenian officer Gurgen Margaryan while sleeping, when they were participating in NATO English Language Courses in the capital of Hungary, was sentenced to life imprisonment without right to be pardoned for 30 years. On August 31 2012 Safarov was extradited fromHungarytoAzerbaijanand was pardoned by the President Ilham Aliyev. The murderer was advanced to mayor, provided with an apartment and granted «national hero». Armeniasuspended diplomatic relations and all official ties withHungary. This step of Azerbaijan emerged the criticism of the international community. By the decree of the President of the Republic of Armenia a working group was established on the international appeal against the pardoning of Safarov.