Հայկական կողմը Սաֆարովի գործով ՄԻԵԴ-ից պատասխան է ակնկալում առաջիկա տասնօրյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի ոճրագրոծ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման կապակցությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատի քննության վերաբերյալ հայկական կողմը որոշում է ակնկալում առաջիկա տասնօրյակում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի և Սաֆարովի գործողություններից տուժած մյուս հայ սպա Հայկ Մակուչյանի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը, ՄԻԵԴ-ի կողմից նախնական պատասխաններ կլինեն առաջիկայում։ «ՄԻԵԴ-ը պետք է որոշի նաև, թե ինչ հիմունքներով է քննելու գործը։ Բանավոր ընթացակարգի դեպքում հայկական կողմը ևս պետք է ներկա գտնվի գործի քննությանը»,-ասաց Սահակյանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հիմնականում դատական գործի քննությունը իրականացնում է գրավոր ընթացակարգով։ Փաստաբանը նշեց, որ հայկական կողմի գանգատի քննությունը կարող է տևել մինչև մեկ տարի, թեև ՄԻԵԴ-ում գործի քննությունը միջինը 2-4 տարի է տեւում։ «Մարգարյանի գործը կլինի առաջնահերթությունների շարքում, եւ դատարանն ավելի արագ կզբաղվի դրանով»,- հավելեց նա։
Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդները և մահափորձի ենթարկված մյուս սպա Հայկ Մակուչյանի ներկայացուցիչները փետրվարի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան էին ներկայացրել համապատասխան անհատական գանգատ, որով վիճարկում են Հունգարիայի և Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ոչ իրավաչափ գործողությունները` Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին փոխանցելը, հետագայում Ադրբեջանի նախագահի կողմից նրան ներում շնորհելը, արդարացնելն ու հերոսացնելը:
Ռամիլ Սաֆարովը 2004 թ-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի եռամսյա անգլերենի դասընթացներին մասնակցության ժամանակ գիշերը կացնի 16 հարվածներով դաժանաբար սպանել է քնած հայ սպային` Գուրգեն Մարգարյանին: Հունգարական դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ բանտարկության` պատիժը 30 տարի չվերանայելու պայմանով, սակայն 2012 թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջան, որտեղ պետք է շարունակեր կրել պատիժը: Իսկ Ադրբեջանում նախագահ Իլհամ Ալիեւը նրան ներում էր շնորհել և ազատ արձակել: Ադրբեջանի այդ քայլը խիստ քննադատության է արժանացել միջազգային հանրության կողմից: ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ նախորդ տարեվերջին ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Ռամիլ Սաֆարովի ներման դեմ միջազգային բողոքարկման կապակցությամբ:

Европейский суд должен представить ответ по делу Рамиля Сафарова в течение 10 дней
Армянская сторона, обратившаяся с иском в Европейский суд по правам человека по поводу экстрадиции убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиля Сафарова в Азербайджан, ожидает ответа на свой протест в ближайшие 10 дней. Об этом в беседе с Арменпресс сказала адвокат Сирануш Саакян, представляющая в Европейском суде интересы семьи погибшего Гургена Маргаряна и другого армянского офицера Айка Мукучяна, также пострадавшего от действий Сафарова, предварительный ответ из Евросуда ожидается в ближайшие 10 дней. «Суд должен также решить, на каких основаниях будет рассматривать это дело. В случае устной судебной процедуры армянская сторона также должна присутствовать при рассмотрении этого дела», - сказала адвокат.
Европейский суд по правам человека, в основном, рассматривает дела в письменном порядке. Адвокат также отметила, что рассмотрение этой жалобы может занять около гола, хотя, в среднем, эта процедура в Евросуде занимает 2-4 года.
«Дело Маргаряна будет в числе приоритетных и суд более оперативно займется этим делом», - добавила Сирануш Саакян.
Члены семьи Гургена Маргаряна и другого офицера Айка Мукучяна, в отношении которого было совершено покушение на убийство, 28 февраля представили в Европейский суд по правам человека соответствующие персональные жалобы, которыми оспаривают неправомерные действия Венгрии и Азербайджана по поводу экстрадиции Сафарова, передачи его Азербайджану и дальнейшего помилования, оправдания и героизации преступника президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
С осуждающими преступную венгерско-азербайджанскую сделку заявлениями выступили разные международные и местные организации, политические силы и деятели.
По поручению президента Армении в конце 2012 года была создана рабочая группа для подготовки иска и международного опротестования акта помилования Рамиля Сафарова.