ՀՀ կառավարությունը հրաժարական տվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն ապրիլի 9-ին հրաժարական տվեց: Դա ՀՀ Սահմանադրության պահանջն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հրաժարականի տեքստը նախագահական նստավայրում ընթերցեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետը սահմանում է, որ Հանրապետության Նախագահն ընդունում է կառավարության հրաժարականը իր կողմից պաշտոնն ստանձնելու օրը: Հանրապետության Նախագահի կողմից կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչեւ նոր կառավարության կազմավորումը:
Տիգրան Սարգսյանը նաեւ շնորհավորեց Սերժ Սարգսյանին` նախագահի պաշտոնը երկրորդ անգամ ստանձնելու կապակցությամբ: Նա հավաստիացրեց, որ թիմը նվիրական կատարել է նախագահի կողմից իր առջեւ դրված խնդիրները` չբացառելով, որ հաջողությունների հետ եղել են նաեւ բացթողումներ եւ սխալներ: «Ապագայի ամենակարեւոր խորհրդատուն անցյալն է. Ձեր փորձը, անցած ուղին եւ գիտելիքները, մարդկային արժանիքները հույս են ներշնչում, որ պետությունը զարգանալու է եւ ունենալու ենք նոր վերելքներ»,-ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Հանրապետության Նախագահը Ազգային ժողովում պատգամավորական տեղերի բաշխման եւ պատգամավորական խմբակցությունների հետ խորհրդակցությունների հիման վրա վարչապետ է նշանակում պատգամավորների մեծամասնության վստահությունը վայելող անձին, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա առավել թվով պատգամավորների վստահությունը վայելող անձին: Հանրապետության Նախագահը վարչապետ է նշանակում կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո` քսանօրյա ժամկետում:

Government of the Republic of Armenia resigned
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. In accordance with the Constitution, the Government of the Republic of Armenia resigned on April 9. As reports "Armenpress" the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan recited the text of resignation. In accordance with the 4th point of the article 55 of the Constitution the President of the Republic of Armenia accepts the resignation of the Government on the day he assumes the office. After the President of the Republic of Armenia accepts the resignation, the members of the Government continue the fulfillment of their duties till the formation of a new government.
Among other things Tigran Sargsyan congratulated Serzh Sargsyan on the occasion of assuming the President's office for the second time. Also Tigran Sargsyan stated: "The best adviser for the future is the past. Taking into consideration Your experience, the way You have passed, along with Your knowledge and human merits, we are hopeful that the state will be developing and achieve new heights."
Based on the deputy seats distribution and consultations with the parliamentary fractions, the President of the Republic assigns a Prime Minister the person enjoying the confidence of the majority of the deputies and if it is not possible, the person enjoying the confidence of the highest number of the deputies. The President of the Republic assigns the Prime Minister in 10 days after the Government’s resignation. The Government is formed after the assignment of the Prime Minister in 20 days.