ՀՀ կառավարությունը հրաժարական տվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն ապրիլի 9-ին հրաժարական տվեց: Դա ՀՀ Սահմանադրության պահանջն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հրաժարականի տեքստը նախագահական նստավայրում ընթերցեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետը սահմանում է, որ Հանրապետության Նախագահն ընդունում է կառավարության հրաժարականը իր կողմից պաշտոնն ստանձնելու օրը: Հանրապետության Նախագահի կողմից կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչեւ նոր կառավարության կազմավորումը:
Տիգրան Սարգսյանը նաեւ շնորհավորեց Սերժ Սարգսյանին` նախագահի պաշտոնը երկրորդ անգամ ստանձնելու կապակցությամբ: Նա հավաստիացրեց, որ թիմը նվիրական կատարել է նախագահի կողմից իր առջեւ դրված խնդիրները` չբացառելով, որ հաջողությունների հետ եղել են նաեւ բացթողումներ եւ սխալներ: «Ապագայի ամենակարեւոր խորհրդատուն անցյալն է. Ձեր փորձը, անցած ուղին եւ գիտելիքները, մարդկային արժանիքները հույս են ներշնչում, որ պետությունը զարգանալու է եւ ունենալու ենք նոր վերելքներ»,-ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Հանրապետության Նախագահը Ազգային ժողովում պատգամավորական տեղերի բաշխման եւ պատգամավորական խմբակցությունների հետ խորհրդակցությունների հիման վրա վարչապետ է նշանակում պատգամավորների մեծամասնության վստահությունը վայելող անձին, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա առավել թվով պատգամավորների վստահությունը վայելող անձին: Հանրապետության Նախագահը վարչապետ է նշանակում կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո` քսանօրյա ժամկետում:

Правительство Армении подало в отставку
9 апреля правительство Армении подало в отставку согласно требованию Конституции. Как сообщает Арменпресс, текст заявления об отставке зачитал в резиденции президента премьер-министр страны Тигран Саркисян.
Согласно 4-му пункту 55-ой статьи Основного закона страны, президент принимает отставку правительства в день вступления на эту должность. После принятия президентом отставки правительства, члены правительства продолжают исполнять свои обязанности до формирования нового состава правительства. Поскольку переизбранный на второй срок президент Армении Серж Саргсян приносит присягу и вступает в свои полномочия именно 9 апреля, то правительство подало в отставку в этот день.
Тигран Саркисян также поздравил Сержа Саргсяна со вторым его президентским сроком, заверив, что команда преданно выполняла поставленные перед ней президентом задачи, не исключив, что наряду с успехами были и упущения, ошибки.
«Самый важный советник будущего – прошлое. Ваш опыт, пройденный путь и знания, человеческие достоинства вселяют надежду, что государство будет развиваться и будут покорены новые вершины», - сказал Тигран Саркисян.
Президент страны в соответствии с распределением депутатских мест в Национальном Собрании и на основе консультаций с депутатскими фракциями назначает премьер-министром лицо, пользующееся доверием большинства депутатов, если это невозможно, то наибольшим числом голосов депутатов.
Президент назначает премьер-министра в 10-дневный срок после принятия отставки правительства. Правительство формируется после назначения премьера – в течение 20-ти дней.