ՏՄՊՊՀ-ն զբաղվում է ավիատոմսերի թանկացման խնդրով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը սկսել է զբաղվել ավիատոմսերի թանկացման խնդրով:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱԺ հինգերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի ապրիլի 8-ի նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը` ՏՄՊՊՀ 2013թ.-ի տարեկան գործունեության ծրագիրը ներկայացնելիս:
«Ես որոշակի տեղեկություններ ունեմ լրատվամիջոցներից, որ որոշ ավիաընկերություններում գնային փոփոխություններ են ընթանում, և արդեն առավոտյան հանձնարարել եմ զբաղվել այդ խնդրով»- հայտնեց Շաբոյանը:
Նրա խոսքով` Համաշխարահային բանկի հետ ավիացիայի խնդիրների ուսումնասիրություն են իրականացնում, որպեսզի կարողանան հստակորեն հասկանալ ավիացիայի ոլորտում առկա խնդիրները:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ևս անդրադարձավ ավիատոմսերի թանկացման խնդրին և Արտակ Շաբոյանին առաջարկեց հնարավորության սահմաններում արագ լուծում տալ հարցին:
«Արմավիա» ավիաընկերության չվերթների կասեցումից հետո թանկացել են ավիատոմսերի գները։ Դա հաստատել են նաեւ զբոսաշրջային գործակալությունները:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Sidon Travel, Nata Tour, Abuacebuc տուրիստական գործակալություններիներկայացուցիչները նշել էին, որ ավիատոմսերի գները թանկացել են ավելի քան 20 հազար դրամով։ Օրինակ, Դուբայի տոմսի արժեքը նախկին 140 հազար դրամի փոխարեն այժմ 170 հազար դրամ է, Մոսկվայի ավիատոմսերի գինը 103 հազար դրամից բարձրացել է 130 հազար դրամ: Տուրիստական գործակալությունները հակված են ենթադրելու, որ ավիատոմսերի թանկացումը պայմանավորված է «Արմավիա» ավիաընկերության՝ չվերթները դադարեցնելու եւ սնանկացման գործընթացով։ Զբոսաշրջային գործակալությունները չեն բացառել, որ եթե ավիաընկերություններն ավելացնեն չվերթները, հնարավոր է` գները վերադառնան նախկին մակարդակին:
«Արմավիա» ավիաընկերությունը 2013 թվականի ապրիլի 1-ից կասեցրել է չվերթները եւ սկսել սնանկության գործընթաց:Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել չվերթների ավելացման վերաբերյալ` «Ավստրիական ավիաուղիներ»-ը կսկսի իրականացնել շաբաթական 7 չվերթ, «Չեխական ավիաուղիներ»-ը` 7 չվերթ, «Ալիտալիան»` 3 չվերթ: Հունիսի սկզբից չվերթերը կվերսկսի նաև լեհական «ԼՈՏ» ավիաընկերությունը` շաբաթական իրականացնելով 5 չվերթ: Ակնկալվում է «Ֆլայ Դուբայ» ավիաընկերության կողմից հաճախականությունը հասցնել մինչև ամենօրյա չվերթների իրականացում:

Комиссия по защите экономической конкуренции заинтересовалась вопросом резкого взлета цен на авиабилеты
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции начала заниматься вопросом роста цен на авиабилеты. Как сообщает Арменпресс,об этом на заседания 8 апреля в ходе третьей сессии Национального Собрания Армении пятого созыва сказал председатель Комиссии Артак Шабоян, представляя программу деятельности комиссии 2013 года.
«У меня есть сведения из СМИ о ценовых изменениях в некоторых авиакомпаниях, и уже утром я поручил заняться этим вопросом», -заявил Шабоян.
По его словам, вопросы авиации в настоящее время изучаются вместе со Всемирным банком с тем, чтобы четко понять имеющиеся в этой сфере проблемы.
Вопроса подорожания авиабилетов коснулся и спикер НС Овик Абрамян. Председатель комиссии Артак Шабоян предложил по возможности оперативно решить эту проблему.
После отмены рейсов компании «Армавиа» цены на авиабилеты резко подскочили. Это подтвердили и туристические агентства. В беседе с Арменпресс представители Sidon Travel, Nata Tour, Abuacebuc отметили, что стоимость билетов увеличилась более чем на 20 тысяч драмов. К примеру, стоимость билета в Дубай вместо прежних 140 тысяч составляет 170, в Москву – с 103 тысяч возросла до 130. Турагентства предполагают, что подорожание авиабилетов связано с отменой рейсов и началом процесса банкротства компании «Армавиа». Они не исключают, что если другие авиакомпании увеличат число рейсов, то возможно цены вернутся к исходным.
Компания «Армавиа» отменила рейсы с 1 апреля 2013 года и начала процесс банкротства.
Достигнута договоренность об увеличении числа рейсов другими авиакомпаниями: «Австрийские авиалинии» начнут осуществлять по 7 рейсов в неделю, «Чешские авиалинии» - также 7, «Алиталия» – 3.С начала июня возобновит рейсы также польская авиакомпания «ЛОТ» - 5 рейсов в неделю. Ожидается, что ежедневные рейсы будет осуществлять авиакомпания «Флай Дубай».