Թուրքիայի նախագահն ամոթալի է համարել Հայոց ցեղասպանության մասին գիրք գրած Հասան Ջեմալին աշխատանքից հեռացնելը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլը «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գրքի հեղինակ Հասան Ջեմալին թուրքական Miliet թերթից հեռացնելն ամոթալի է համարել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Աքշամ» թերթը, այս մասին Գյուլը լրագրողներին ասել է Լատվիա եւ Լիտվա կատարած պաշտոնական այցին իրեն ուղեկցող լրագրողների հետ զրույցում: «Ես միշտ հավանության եմ արժանացրել եւ բարձր եմ գնահատել նման թեմաների շուրջ ազատորեն իրենց կարծիքն արտահայտող գրողներին: Անկեղծ ասած` Հասան Ջեմալի դեմ իրագործվածը մեծ ամոթ էր: Անկախ նրանից, համաձայն ենք նրա արտահայտած մտքերին, թե ոչ, նա իր բոլոր գրվածքները գրում է անկեղծորեն»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Ավելի վաղ թուրքական «Թարաֆ» թերթը գրել էր, որ այն բանից հետո, երբ Ջեմալի` «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը բեսթսելլեր էր դարձել Թուրքիայում, վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անթաքույց զգուշացրել էր Miliet-ի սեփականատիրոջը, որն էլ թերթի գլխավոր խմբագրից պահանջել էր աշխատանքից ազատել Հասան Ջեմալին: Լրագրողին ուղարկել էին կարճատեւ արձակուրդի, իսկ հետո հրաժարվել տպագրել նրա հոդվածները:
Անցյալ դարասկզբին «Երիտասարդ թուրքեր» կուսակցության հիմնադիր Ջեմալ փաշայի թոռ Հասան Ջեմալը 2008 թ-ին այցելել է Երեւան` Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր եւ ներողություն խնդրել Ցեղասպանության համար: Հասան Ջեմալը Թուրքիայում աղմուկ հանած «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը նվիրել է Հրանտ Դինքի հիշատակին:

Turkish President considers shameful removal from office of Hasan Cemal, author of book on Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS: The Turkish President Abdullah Gül considered shameful the removal of the author of the book “1915: The Armenian Genocide” Hasan Cemal from the Turkish Milliyet Newspaper. As reported by Armenpress, citing the Turkish Aksam Newspaper, this was stated by Abdullah Gül at the press conference during his visit to Latvia and Lithuania. “I have always appreciated and highly evaluated the authors, who express their opinions on such subjects freely. Sincerely speaking, the action made against Hasan Cemal is very shameful. Regardless if we agree with his thoughts or not, he writes his works sincerely”, - said the President of Turkey.
Earlier the Turkish Taraf Newspaper published that after the book of Hasan Cemal “1915: The Armenian Genocide” had become a bestseller in Turkey, the Prime Minister of Turkey Recep Tayyip Erdoğan warned the owner of Milliyet, who then dismissed Hasan Cemal. They sent the journalist to a brief vacation and then refused to publish his articles.
Hasan Cemal, the grandson of the founder of the “Young Turks” Party of the previous century Cemal Pasha, visited the Monument devoted to the Armenian Genocide in Yerevan in 2008 to ask for pardon for the Genocide. The author devoted his book “1915: The Armenian Genocide” to the memory of Hrant Dink.