Հալեպում զինյալները փորձել են ներթափանցել հայկական թաղամասեր. մի քանի հայեր են վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցնող մի քանի օրերին Հալեպում բուռն բախումներ են ընթացել Սիրիայի կառավարական ուժերի ու զինյալների միջեւ, եւ դրանք մոտեցել են հայկական թաղամասերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը` ավելացնելով, որ բախումներն ընթանում էին մասնավորապես Շայխ Մախսուդ թաղամասում, որը բավական մոտ է հայկական թաղամասերին: Այն հիմնականում քրդերով է բնակեցված, այնտեղ նաեւ քիչ թվով հայեր կան: Տեղի հայերը, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, տեղափոխվել են այլ շրջաններ: Հալեպահայ շտապօգնության մարմինը փորձում է հնարավորինս հոգ տանել նրանց մասին:
Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ այս օրերին զինյալները փորձել են ներթափանցել հայկական թաղամասեր, մի քանի ռումբեր են պայթել հայկական թաղամասերում: Պայթյունների հետեւանքով մի քանի հայեր են վիրավորվել: Բարեբախտաբար, նրանք լուրջ վնասվածքներ չեն ստացել: Վտանգ կա, որ հայկական թաղամասերը կարող են բախումային շրջանների վերածվել:
«Ապրիլի 1-ին, երբ մարդիկ սովորաբար մեռելոցին գերեզմանատուն են գնում, այս տարի դա տեղի չունեցավ, քանի որ շրջանը թեժ բախումային շրջան էր համարվում, նրանք միայն մասնակցեցին եկեղեցական արարողությանը»,- նշեց մամուլի քարտուղարը:
Բացի դրանից, Հալեպն արդեն 4-5 օր է հոսանքազրկված է, որոշ թաղամասերում աղբահանության խնդիրներ կան: Մարդիկ փորձում են իրենց միջոցներով աղբը հավաքել, որպեսզի հիվանդությունների պատճառ չդառնա:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` Սիրիայում արդեն երկու տարի շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը գերազանցում է 70 հազարը, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը մոտ է հինգ տասնյակին: Ինչ վերաբերում է երկու տարվա ընթացքում երկրից հեռացած սիրիացիներին, ապա նրանց թիվը հարեւան երկրներում գերազանցել է մեկ միլիոնը:

В Алеппо повстанцы пытались ворваться в армянские кварталы: ранены несколько армян
В течение последних нескольких дней в сирийском городе Алеппо произошли столкновения между правительственными силами и повстанцами Сирии. эти действия происходили рядом с армянскими кварталами. Об этом Арменпресс сообщил пресс-секретарь епархии Берио Национальной патриархии Жирайр Реисян, добавив, что столкновения проходили, в частности, в квартале Шейх Махсуд, который очень близок к армянским кварталам.
В этой части города в основном проживают курды, а также малое количество армян. Местные армяне, исходя из соображений безопасности, переехали в другие кварталы. Орган «Скорой помощи» армян Алеппо пытается по возможности заботиться о них.
Реисян также сообщил, что в эти дни повстанцы пытались проникнуть в армянские кварталы, где они взорвали несколько бомб. В результаты этих взрывов были ранены несколько армян. К счастью, серьезных повреждений не было. Есть опасность, что армянские кварталы могут превратиться в зону столкновений.
«1-ого апреля, в день поминовения усопших, когда люди по обыкновению ходили на кладбище, этого не произошло, так как район находился в центре столкновений. Люди только приняли участие в церковной литургии», - сказал Реисян.
Кроме этого, уже 4-5 дней в Алеппо нет электричества. В некоторых районах есть проблема с ассенизацией. Люди пытаются убрать мусор своими средствами, чтобы не накопившийся мусор не стал очагом болезней.