Լեւոն Արոնյան- Վլադիմիր Կրամնիկ ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈԻՄ
ԵՐԵՎԱՆ, ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկեց ՖԻԴԵ-ի շախմատի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի 12-րդ տուրը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս տուրում Արոնյանի մրցակիցը Վլադիմիր Կրամնիկն է: Հայազգի շախմատիստը խաղում է սպիտակներով:
Մյուս գույգերն են Մագնուս Կարլսեն-Վասիլի Իվանչուկ, Բորիս Գելֆանդ-Պետեր Սվիդլեր եւ Թեյմուր Ռաջաբով-Ալեքսանդր Գրիշչուկ:11-րդ տուրից հետո Հայաստանի ուժեղագույն շախմատիստն ունի 6,5 միավոր եւ զբաղեցնում է երրորդ հորիզոնականը: Մրցաշարային աղյուսակի միանձնյա առաջատարը Մագնուս Կարլսենն է: ՖԻԴԵ-ի վարկանշային աղյուսակի առաջատարն ունի 7,5 միավոր: Երկրորդ տեղ է բարձրացել Վլադիմիր Կրամնիկը, նա ունի 7 միավոր:
Չորրորդ տեղում Պետեր Սվիդլերն է. նա իր ակտիվում ունի 5,5 միավոր: 5-րդ եւ 6-րդ տեղերը 5 միավորով զբաղեցնում են Բորիս Գելֆանդը եւ Ալեքսանդր Գրիշչուկը: Ուկիաինայի ներկայացուցիչ Վասիլի Իվանչուկն ունի 4 միավոր, իսկ հետնապահը շարունակում է մնալ ադրբեջանցի գրոսմայստեր Թեյմուր Ռաջաբովը. նա ունի 3,5 միավոր:

Левон Аронян - Владимир Крамник: ПРЯМАЯ ТРАНСЛЯЦИЯ
Начинается 12 тур международного турнира претендентов ФИДЕ на звание чемпиона мира. Сильнейший шахматист Армении Левон Аронян мерится силами с Владимиром Крамником.
Как сообщает Арменпресс, Аронян в этом туре сыграет белыми фигурами. После 11-го тура Аронян с 6.5 очками занимает третье место.
В 12-ом туре проходят также встречи Магнус Карлсен – Василий Иванчук, Борис Гельфанд – Петер Свидлер и Александр Грищук - Теймур Раджабов.
Единоличным лидером турнира остается норвежец Магнус Карлсен: в его активе 7,5 очков. На втором месте - Владимир Крамник с 7-мью очками. На 4-ом месте - Петер Свиндлер с 5,5 очками. 5-6-ое места занимают Борис Гельфанд и Александр Грищук: в их активе по 5 очков. Представитель Украины Василий Иванчук имеет 4 очка, по-прежнему в аутсайдерах азербайджанский шахматист Теймур Раджабов - 3,5 очка.