Չեխիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը հաղթեց 0-3 հաշվով. Ինֆոգրաֆիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Չեխիա հանդիպումն ավարտվեց 0-3 հաշվով` հօգուտ չեխերի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` խաղը մեկնարկեց երկուստեք գրոհներով:Ազգային հավաքականի տղաները ամեն կերպ փորձում էին գտնել դեպի Չեխիայի դարպասը տանող ամենախոցելի անկյունը: Չեխերն էլ իրենց հերթին ամեն ինչ անում էին` խոչընդոտելու գրոհները եւ սեփական գրոհ նախաձեռնելու համար: Սակայն իր բարձրունքում միշտ կանգնած էր Ռոման Բերեզովսկին: Մեր հավաքականի կազմում շարունակ աչքի էին ընկնում Յուրա Մովսիսյանն եւ Մարկոս Պիզզելին: Թեպետ հանդիպումը շատ տեմպային եւ գրոհներով լեցուն էր, սակայն այդպես էլ դարպասի գրավում չարձանագրվեց:
Երկրորդ խաղակեսն անսպասելի մեկնարկ ունեցավ ազգային ընտրանու համար: Օգտվելով կիսապաշտպանության սխալ փոխանցումից` չեխերը նետվեցին առաջ: Գրոհը եզրափակվեց դարպասի գրավմամբ. գոլի հեղինակ դարձավ Մատեյ Վիդրան:
Հավաքականի ֆուտբոլիստները նետվեցին հետ բերելու կորցրածը: Վարդան Մինասյանն ակտիվացրեց հարձակման գիծը` Գեւորգ Ղազարյանի փոխարեն խաղադաշտ մտցնելով Արթուր Սարկիսովին:
Երկրորդ խաղակեսի 36-րդ րոպեին չեխերի կազմում դուբլի հեղինակ դարձավ Մատեյ Վիդրան: Հաջորդ իսկ հակագրոհի ժամանակ ազգային հավաքականի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը գրավեց մրցակցի դարպասը, սակայն Մովսիսյանը խաղից դուրս էր: Խաղակեսին չեխերը խփեցին նաեւ 3-րդ գնդակը: Գոլի հեղինակ դարձավ Դանիել Կոլարոն:Ի վերջո հանդիպումն ավարտվեց 0-3` հօգուտ չեխերի:
Այս հանդիպումից հետո ազգային հավաքականըմնաց նույն 3 միավորով:
Ֆուտոբլի աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը հաջորդ հանդիպումը կանցկացնի հունիս ամսին: Մեր ընտրանին Երեւանում կհյուրընկալի Մալթայի հավաքականին:

Армения проиграла чехам со счетом 3:0
Встреча Армения-Чехия, которая проходила в Ереване на Республиканском стадионе им. В. Саркисяна, завершилась поражением сборной Армении со счетом 3:0.
Как сообщает Арменпресс, первая половина игры завершилась вничью.
Второй тайм был полной сюрпризов для сборной Армении по футболу. Воспользовавшись неправильной передачей полузащитника, чехи начали атаку, которая завершилась голом. Автором гола стал Матей Видра.
На 36-ой минуте чех Матей Видра снова воспользовался ошибкой, на этот раз уже защитника, став автором дубля.
Во время следующей атаки нападающий сборной Армении Юра Мовсисян забил гол, однако судья показал, что была ситуация вне игры.
Чехи забили третий гол. Автором гола стал Даниель Коларо.
За встречей на стадионе следил также президент Армении Серж Саргсян.
Под руководством главного тренера сборной Армении Вардана Минасяна на поле вышли: Роман Березовский, Валерий Алексанян, Роберт Арзуманян, Тарон Восканян, Камо Оганисян, Карен Мурадян, Генрих Мхитарян, Эдгар Манучарян, Маркос Пиззелли, Геворк Казарян, Юра Мовсисян.
Чехи под руководством главного тренера Михала Билека вышли на поле в следующем составе: Петр Чех, Тео Гевреселасие, Томаш Сивок, Михал Кадлец, Давид Лимберски, Томаш Хюбшман, Ярослав Плашил, Матей Видра, Томаш Росицки, Владимир Дарида, Давид Лафата.
Матч Армения-Чехия в отборочном туре первенства мира по футболу начался в 20.00 по ереванскому времени на Республиканскомстадионе имени Вазгена Саркисяна.