Լեւոն Արոնյանի հերթական մրցակիցը Բորիս Գելֆանդն է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐՍ: ՖԻԴԵ-ի շախմատի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի 9-րդ տուրում` մարտի 25-ին, Լեւոն Արոնյանն ուժերը կչափի Բորիս Գելֆանդի հետ:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` գրոսմայստերների առաջին հանդիպմումն ավարտվել է Արոնյանի հաղթանակով: 8-րդ տուրի ավարտից հետո Արոնյանը եւ Կարլսենը հավասար միավորներով կիսում են առաջին հորիզոնականը: Վերջինններս իրենց ակտիվում ունեն 5,5 միավոր: Առաջատարներից 1 միավորով հետ է մնում Վլադիմիր Կրամնիկը: 4-րդ տեղում Ալեքսանդր Գրիշչուկն է, ով իր ակտիվում ունի 4 միավոր: 3,5-ական միավորներ ունեն Պետեր Սվիդլերը եւ Բորիս Գելֆանդը: Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Թեյմուր Ռաջաբովը նախավերջին տեղում է` ընդամենը 3 միավորով, իսկ Վասիլի Իվանչուկը 2,5 միավորով եզրափակում է ցուցակը:
8-րդ տուրից հետո Արոնյանը, մեկնաբանելով Կարլսենի հետ ունեցած պարտիան, մասնավորապես ասել է. «Ես կարծեցի, թե Մագնուսը ռիսկի չի գնա, եւ հանդիպումը վերջիվերջո ավարտվեց ոչ-ոքի»:
Մարտի 25-ին կայանալիք 9-րդ տուրում Վլադիմիր Կրամնիկը սպիտակներով կխաղա Մագնուս Կարլսենի հետ: Գրոսմայստերների առաջին հանդիպումն ավարտվել էր ոչ-ոքի:Ալեքսանդր Գրիշչուկը սեւ խաղաքարերով ուժերը կչափի Պետեր Սվիդլերի հետ, այս շախմատիստների առաջին պարտիան խաղաղ ելք էր ունեցել:
Վասիլի Իվանչուկն ուժերը կչափի Թեյմուր Ռաջաբովի հետ: Ադրբեջանցին առաջին խաղում հաղթել էր Իվանչուկին: Եվ Լեւոն Արոնյանը սեւ խաղաքարերով կխաղա Բորիս Գելֆանդի հետ:

YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. On March 25 Levon Aronian will compete with Boris Gelfand in the 9th round of the Candidates Tournament, which is being held in London. As reports "Armenpress" the first play of the Grand Masters ended in Aronian's victory. After the 8th round of the tournament Levon Aronian and Magnus Carlsen share the first place. Each of them has scored 5,5 points. Vladimir Kramnik has 4,5 points. Alexander Grischuk, who has 4 points in his active, occupies the fourth position. Both Peter Svidler and Boris Gelfand have 3,5 points. Azerbaijan's Teimour Radjabov has only three points and Vasily Ivanchuk occupies the final position with 2,5 points.
Levon Aronian commented on his play with Magnus Carlsen and in particular stated: "It seemed to me that Magnus will not run risks and eventually the play ended in a draw."
The FIDE Candidates Tournament launches in London. The world's eight strongest chess players will compete with each other from March 15 to April 1. This is the final contest to determine the challenger for the World Chess Championship. The winner of the Candidates Tournament will earn the right to a match for the World Championship against the incumbent World Champion Viswanathan Anand.
Boris Gelfand - Boris Gelfand was born on 24 June, 1968. Gelfand is an Israeli chess Grandmaster. He won the 2011 Candidates Tournament and faced World Champion Viswanathan Anand for the World Chess Championship 2012. Although the match was level at 6–6, Gelfand lost in the rapid tie break games.