Լեւոն Արոնյանի հերթական մրցակիցը Բորիս Գելֆանդն է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐՍ: ՖԻԴԵ-ի շախմատի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի 9-րդ տուրում` մարտի 25-ին, Լեւոն Արոնյանն ուժերը կչափի Բորիս Գելֆանդի հետ:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` գրոսմայստերների առաջին հանդիպմումն ավարտվել է Արոնյանի հաղթանակով: 8-րդ տուրի ավարտից հետո Արոնյանը եւ Կարլսենը հավասար միավորներով կիսում են առաջին հորիզոնականը: Վերջինններս իրենց ակտիվում ունեն 5,5 միավոր: Առաջատարներից 1 միավորով հետ է մնում Վլադիմիր Կրամնիկը: 4-րդ տեղում Ալեքսանդր Գրիշչուկն է, ով իր ակտիվում ունի 4 միավոր: 3,5-ական միավորներ ունեն Պետեր Սվիդլերը եւ Բորիս Գելֆանդը: Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Թեյմուր Ռաջաբովը նախավերջին տեղում է` ընդամենը 3 միավորով, իսկ Վասիլի Իվանչուկը 2,5 միավորով եզրափակում է ցուցակը:
8-րդ տուրից հետո Արոնյանը, մեկնաբանելով Կարլսենի հետ ունեցած պարտիան, մասնավորապես ասել է. «Ես կարծեցի, թե Մագնուսը ռիսկի չի գնա, եւ հանդիպումը վերջիվերջո ավարտվեց ոչ-ոքի»:
Մարտի 25-ին կայանալիք 9-րդ տուրում Վլադիմիր Կրամնիկը սպիտակներով կխաղա Մագնուս Կարլսենի հետ: Գրոսմայստերների առաջին հանդիպումն ավարտվել էր ոչ-ոքի:Ալեքսանդր Գրիշչուկը սեւ խաղաքարերով ուժերը կչափի Պետեր Սվիդլերի հետ, այս շախմատիստների առաջին պարտիան խաղաղ ելք էր ունեցել:
Վասիլի Իվանչուկն ուժերը կչափի Թեյմուր Ռաջաբովի հետ: Ադրբեջանցին առաջին խաղում հաղթել էր Իվանչուկին: Եվ Լեւոն Արոնյանը սեւ խաղաքարերով կխաղա Բորիս Գելֆանդի հետ:

Левон Аронян померяется силами с Борисом Гельфандом
В 9-ом туре международного турнира претендентов ФИДЕ на звание чемпиона мира сильнейший шахматист Армении Левон Аронян 25 марта встретится с Борисом Гельфандом. Как сообщает Арменпресс, первая встреча гроссмейстером завершилась победой Ароняна, После 8-ми туров Аронян и Карлсен с равным числом очков – по 5,5 - делят первое место.
На одно очко от лидеров турнира отстает Владимир Крамник.
На 4-ом месте Александр Грищук – у него 4 очка. По 3,5 очка набрали Петер Свиндлер и Борис Гельфанд. Представитель Азербайджана Теймур Раджабов с 3-мя очками на предпоследнем месте, замыкает список Василий Иванчук с 2,5 очками.
Левон Аронян, комментируя после 8-го тура партию с Магнусом Карлсеном, в частности, сказал: «Я думал, что Карлсен не пойдет на риск и встреча в конце концов, действительно, завершилась вничью».
В предстоящем 25 марта 9-туре Владимир Крамник сыграет белыми с Магнусом Карсеном: первая встреча гроссмейстеров завершилась вничью. Александр Грищчук черными сыграет с Петером Свиндлером: их первая встреча также закончилась мирно.
Василий Иванчук померяется силами с Теймуром Раджабовым, который в первой игре победил Иванчука. И, наконец, Левон Аронян сыграет черными с Борисом Гельфандом.