Պոեզիայի միջազգային փառատոնին կմասնակցեն գրողներ նաեւ Թուրքիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում ապրիլի 19-21-ը կայանալիք Պոեզիայի միջազգային փառատոնին կմասնակցեն աշխարհի շուրջ 30 երկրներից 50-ից ավելի անվանի գրողներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մարտի 20-ին հրավիրված ասուլիսում Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը նշեց, որ փառատոնին մասնակցելու է երկու գրող Թուրքիայից` Արթուր Բարամօղլուն եւ ազգությամբ քուրդ Իրֆան Բաբաօղլուն:
«Գուցե այս կերպ մեր թշնամի հարեւանի հետ գուցե կկարողանանք դրական հարաբերություններ հաստատել եւ գտնել երկխոսության լեզու»,- ասաց Անանյանը:
Նա նշեց, որ շուրջ հինգ մայրցամաք ընդգրկող միջազգային փառատոնին մասնակցելու է նաեւ Նոբելյան մրցանակի հավակնոդ գրող Ադոնիսը Լիբանանից:
ՀԳՄ նախագահի խոսքով, մեծ է արտասահմանյան գրողների` փառատոնին մասնակցելու խանդավառությունը, քանի որ շատերը ցանկություն են հայտնել ուղարկել Հայաստան ոչ թե մեկ, այլ մի քանի պատվիրակ:«Արտասահմանցի գրողները ցանկանում են այցելել Հայաստան եւ այդ կերպ ամրապնդել գրական կապերը: Բանակցություններ են տարվում, որպեսզի մասնակցություն լինի նաեւ Թաիլանդից, քանի որ Երեւանը Թայլանդին է հանձնելու գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի տիտղոսը»,- տեղեկացրեց Անանյանը: ԱՊՀ երկրներից մասնակցության մեծ ակտիվություն կա:
Պոեզիայի միջազգային փառատոնին մասնակցող գրողների շուրջ 100 ստեղծագործություններ կամփոփվեն անգլերեն եւ հայերեն զուգադիր թարգմանությամբ գրքում: Հիսուն-հիսուն հարաբերակցությամ, բացի արտասահմանցի հեղինակներից, տպագրվող գրքում տեղ կգտնեն նաեւ Արցախի եւ Սփյուռքի հեղինակների ստեղծագործությունները:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից արդեն 14 տարի է` մարտի 21-ը նշվում է որպես Պոեզիայի միջազգային օր, որին արդեն երեք տարի միացել է Հայաստանը:
Լեւոն Անանյանի հավաստմամբ` տոնի հիմնական նպատակը պոեզիայի քարոչզությունն է, ինչին իր ակտիվ մասնակցությունն ունի նաեւ մեր երկիրը:
Անանյանը նշեց, որ Պոեզիայի միջազգային օրվա առթիվ մայրաքաղաքում եւ մարզերում կիրականացվեն մի շարք գրական միջոցառումներ, որոնց մեկնարկն արդեն տրվել է նախորդ շաբաթ` Եղիշե Չարենցինվիրված տասնօրյակով:
2012 թվականի հոկտեմբերի 16-19-ը, Արցախում առաջին անգամ անցկացվեց պոեզիայի միջազգային փառատոն, որին մասնակցեցին պոետներ ինչպես հայկական 2 հանրապետություններից, այնպես էլ` ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, Լիբանանից, Սերբիայից, Բուլղարիայից, Ռումինիայից եւ Վրաստանից: Միջոցառումն իր ձեւաչափով առաջինն էր տարածաշրջանում: Պոեզիայի միջազգային փառատոնն ուներ ժամանակակից քնարերգության զարգացման միտումներ ու կրում էր «Գրողը` խաղաղության մունետիկ» կարգախոսը:

В международном фестивале поэзии в Ереване примут участие и турецкие писатели
В Ереване, провозглашенном в 2012 году «Всемирной столицей книги» со стороны ЮНЕСКО, 19-21 апреля состоится международный фестиваль поэзии, в котором примут участие более 50 известных писателей из 30 стран мира. Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 20 марта председатель Союза писателей Армении Левон Ананян подчеркнул, что ожидается и участие в фестивале двух писателей из Турции – Артура Барамоглу и курда по национальности Ирфана Бабаоглу.
«Может быть, таким образом у нас появится шанс установить позитивные отношения с нашим враждебным соседом и найти путь к диалогу», - сказал председатель СПА. По его словам, в международном фестивале поэзии, который соберет литераторов пяти континентов, примет участие и писатель, претендент на Нобелевскую премию Адонис из Ливана.
Левон Ананян отметил повышенный интерес иностранных писателей к ереванскому фестивалю, судя по тому, что многие страны выразили желание направить в Армению не одного, а несколько делегатов. «Они стремятся приехать в Армению и установить литературные, творческие со своими коллегами из разных стран. Ведутся переговоры относительно участия в фестивале и представителя Таиланда, поскольку именно Таиланду Армения передаст титул «Всемирной столицы книги», - сказал Ананян. По его словам, большую активность проявляют и коллеги из стран СНГ.
Около 100 произведений писателей-участников международного фестиваля поэзии будут опубликованы с параллельными переводами на английском и армянском языках. В соотношений 50/50 в этот сборник будут также включены произведения армянских авторов из Арцаза и диаспоры.
ЮНЕСКО уже 14 лет отмечает 21 марта как Международный день поэзии, три года назад к этому празднику «присоединилась» и Армения.
По словам Левона Ананяна, основная цель Международного дня поэзии – популяризация поэзии и активную лепту в это дело вносит и Армения.
Председатель СПА отметил, что в связи с этим литературные вечера пройдут в Ереване и областях Армении, старт этим мероприятиям был дан еще в субботу – декадой поэзии, посвященной Егише Чаренцу.
В прошлом году – 16-19 октября 2012 года – в Арцахе впервые состоялся международный фестиваль поэзии, в котором приняли участие поэты из Армении и Арцаха, а также из США, России, Германии, Ливана. Сербии, Болгарии, Румынии и Грузии. Это было первое в регионе мероприятие подобного формата.
Фестиваль проходил под девизом «Писатель – глашатай мира» и продемонстрировал тенденции развития современной лирики.