Ազգային ժողովն ապրիլի 9-ին Մարզահամերգային համալիրում հատուկ նիստ կգումարի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն ապրիլի 9-ին հատուկ նիստ կգումարի Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Այս մասին որոշումը, որը ներկայացրել էր ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունը` ի դեմ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի, քվեարկության դրվեց մարտի 20-ի նիստի ընթացքում: Պատգամավորները 66 կողմ, 6 դեմ եւ 25 ձեռնպահ ձայներով ընդունեցին որոշումը:
Ապրիլի 9-ին Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հրավիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստում տեղի կունենա փետրվարի 18-ին ՀՀ նախագահի ընտրություններում երկրի ղեկավարի պաշտոնում վերընտրված Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունը: ՀՀ Սահմանադրության 54-րդ հոդվածը սահմանում է, որ հանրապետության Նախագահը պաշտոնն ստանձնում է օրենքով սահմանված կարգով՝ Ազգային ժողովի հատուկ նիստում, ժողովրդին տրված հետեւյալ երդմամբ. «Ստանձնելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. անվերապահորեն կատարել Սահմանադրության պահանջները՝ հարգել մարդու եւ քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, ապահովել Հանրապետության անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ անվտանգությունը՝ ի փառս Հայաստանի Հանրապետության եւ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի»:

Инаугурация президента Армении состоится 9 апреля на специальном заседании Национального Собрания в Спортивно-концертном комплексе
Национальное Собрание Армении 9 апреля проведет специальное заседание в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Соответствующее решение, представленное фракцией Республиканской партии Армении в лице Галуста Саакяна, было поставлено на голосование в ходе заседания НС 20 марта. Депутаты 66 голосами «за», 6 «против» при 25-ти «воздержавшихся» приняли это решение.
9 апреля на специальном заседании парламента Армении в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна состоится церемония инаугурации президента Армении Сержа Саргсяна, переизбранного на этот пост на выборах 18 февраля.
Как сообщает Арменпресс, согласно 54-ой статье Конституции Армении, президент страны вступает в свои полномочия в порядке, предусмотренном законом: на специальном заседании НС, принося присягу народу следующего содержания:
«Вступая на пост президента страны, клянусь безоговорочно исполнять требования Конституции: уважать права и свободы человека и граждан, обеспечивать независимость, территориальную целостность и безопасность страны на благо Республики Армения и народа».