Իվանչուկն անդրադարձել է հավակնորդների մրցաշարում Լեւոն Արոնյանի հետ խաղում իր պարտությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրոսմայստեր Վասիլի Իվանչուկն անդրադարձել է իր եւ Լեւոն Արոնյանի պարտիային աշխարհի շախմատի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարում: Իվանչուկըմրցաշարի երրորդ տուրում պարտվեց Լեոն Արոնյանին: «Իմ սխալն այն էր, որ ցանկացա ստեղծագործաբար խաղալ: Իմ 31-րդ քայլը լավ որոշում էր, սակայն, միեւնույնն է, ես պարտվում էի ժամանակի սղության պատճառով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, առաջնության կազմակերպիչների պաշտոնական կայքի հետ զրույցում ասել է Իվանչուկը:
ՖԻԴԵ-ի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի երրորդ տուրում Լեւոն Արոնյանն առավելության հասավ Վասիլի Իվանչուկի նկատմամբ: Սա Արոնյանի երկրորդ անընդմեջ հաղթանակն էր: Երրորդ տուրից հետո Արոնյանն ունի 2,5 միավոր: Մարտի 18-ը հավակնորդների մրցաշարում հանգստի օր է:
Լոնդոնում ընթացող մրցաշարում Արոնյանն առաջին տուրում ոչ-ոքի խաղաց Մագնուս Կարլսենի հետ, երկրորդ տուրում առավելության հասավ Բորիս Գելֆանդի նկատմամբ: Հաջորդ` չորրորդ տուրում հայաստանցի գրոսմայստերի մրցակիցը Պետեր Սվիդլերն է: Մյուս զույգերը կկազմեն Մագնուս Կարլսեն- Ալեքսանդր Գրիշչուկ, Թեյմուր Ռաջաբով- Վլադիմիր Կրամնիկ, Բորիս Գելֆանդ- Վասիլի Իվանչուկ:

Иванчук прокомментировал свое поражение в игре с Ароняном на турнире претендентов
Гроссмейстер Василий Иванчук коснулся своей встречи с Левоном Ароняном за шахматной доской в рамках турнира претендентов на титул чемпиона мира и поражения в этой игре.
«Моя ошибка состояла в том, что я хотел творческой игры. Мой 31-ый ход был хорошим, но, все равно, я проиграл из-за недостатка во времени», - эту запись, как сообщает Арменпресс, Иванчук сделал на официальном сайте организаторов Лондонского турнира.
Итак, армянский гроссмейстер Левон Аронян празднует на этом турнире уже вторую победу подряд. После третьего тура Аронян имеет 2,5 очка.
18 марта – выходной для участников турнира.
В турнире претендентов ФИДЕ Аронян завершил вничью встречу в первом туре с Магнусом Карлсеном, а во втором одержал победу над Борисом Гельфандом. В четвертом туре соперником Ароняна будет Петер Свидлер.
Следующие пары составят Магнус Карлсен-Александр Грищук, Теймур Раджабов-Владимир Крамник, Борис Гельфанд-Василий Иванчук.