Իվանչուկն անդրադարձել է հավակնորդների մրցաշարում Լեւոն Արոնյանի հետ խաղում իր պարտությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրոսմայստեր Վասիլի Իվանչուկն անդրադարձել է իր եւ Լեւոն Արոնյանի պարտիային աշխարհի շախմատի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարում: Իվանչուկըմրցաշարի երրորդ տուրում պարտվեց Լեոն Արոնյանին: «Իմ սխալն այն էր, որ ցանկացա ստեղծագործաբար խաղալ: Իմ 31-րդ քայլը լավ որոշում էր, սակայն, միեւնույնն է, ես պարտվում էի ժամանակի սղության պատճառով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, առաջնության կազմակերպիչների պաշտոնական կայքի հետ զրույցում ասել է Իվանչուկը:
ՖԻԴԵ-ի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի երրորդ տուրում Լեւոն Արոնյանն առավելության հասավ Վասիլի Իվանչուկի նկատմամբ: Սա Արոնյանի երկրորդ անընդմեջ հաղթանակն էր: Երրորդ տուրից հետո Արոնյանն ունի 2,5 միավոր: Մարտի 18-ը հավակնորդների մրցաշարում հանգստի օր է:
Լոնդոնում ընթացող մրցաշարում Արոնյանն առաջին տուրում ոչ-ոքի խաղաց Մագնուս Կարլսենի հետ, երկրորդ տուրում առավելության հասավ Բորիս Գելֆանդի նկատմամբ: Հաջորդ` չորրորդ տուրում հայաստանցի գրոսմայստերի մրցակիցը Պետեր Սվիդլերն է: Մյուս զույգերը կկազմեն Մագնուս Կարլսեն- Ալեքսանդր Գրիշչուկ, Թեյմուր Ռաջաբով- Վլադիմիր Կրամնիկ, Բորիս Գելֆանդ- Վասիլի Իվանչուկ:

Vassily Ivanchuk spoke about his defeat to Aronyan in Candidates Tournament
YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS: Ukrainian Grand Master Vassily Ivanchuk dwelled on Aronyan and his play in Candidates Tournament. Aronyan was playing with the black pieces against Vassily Ivanchuk. As Armenpress reports, Ivanchuk told in the briefing with Tournament's official web site.
''Today I just tried to play some creative game but probably for practical reasons it was a bad strategy. 31.c4 was a nice move but there I realized that even if he would start to give me material with every move I would still lose on time, '' said Ivanchuk. Ukrainian lost on the 35th move after making a mistake.
Aronyan played a draw with Magnus Carlsen with whites during Candidates Chess Tournament 2013 in London, after defeated Boris Gelfand. Aronyan got his second win against Ukrainian Ivanchuk and is currently sole leader in London with 2,5 points.