Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին` Սուրբ Աթոռի քահանայապետի պաշտոնում ընտրվելու և կաթոլիկ աշխարհի հովվապետի առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Հանրապետության նախագահը հայ ժողովրդի և անձամբ իր անունից Նորին Սրբությանը հղել է ջերմ շնորհավորանքներ ու լավագույն բարեմաղթանքներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նախագահի շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Վստահ եմ, որ Ձեր Աստվածահաճո ծառայությունը կնշանավորվի հավատքի, ազատության, արդարության և հույսի հաղթանակով՝ սփռելով իր բարեգութ ազդեցությունը աշխարհով մեկ:
Ձերդ Սրբություն,
Հայաստանը բարձր է գնահատում Վատիկանի դերը ոչ միայն որպես հոգևոր կենտրոն, այլև որպես մարդու իրավունքների ու բարոյական նորմերի պաշտպան, աշխարհում հանդուրժողականության, փոխըմբռնման, խաղաղության պահպանման ջատագով:
Հայաստանի և Վատիկանի՝ քսանամյա պատմություն ունեցող դիվանագիտական հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել բարձր մակարդակի երկխոսությամբ՝ ներառյալ բարձրաստիճան փոխայցելություններով ու տարբեր ոլորտներում սերտ համագործակցությամբ:
Մեծապես ակնկալում ենք, որ Հայաստանի` քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունած առաջին երկրի, և Սուրբ Աթոռի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության բարի ավանդույթները հետագայում ևս կշարունակեն խորանալ ու զարգանալ նույն ոգով՝ քանզի սերում են նույնակունք քրիստոնեական արժեհամակարգից:
Մաղթելով Ձեզ քաջառողջություն և կորով՝ ընդունեք, խնդրեմ, Ձերդ Սրբություն, խորին հարգանքներիս հավաստիքը»:

Президент Армении направил поздравительное послание Папе Римскому
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание Его Святейшеству Папе Римскому Франциску Первому в связи с избранием на пост главы Святого Престола. Глава армянского государства от своего имени и от имени армянского народа направил теплые поздравления и лучшие пожелания Его Святейшеству.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента Армении, в послании, в частности, говорится:
«Уверен, что Ваше богоугодное служение ознаменуется победой веры, свободы, справедливости и надежды во всем мире.
Армения высоко ценит роль Ватикана не только как духовного центра, но и как защитника прав человека и нравственных норм, хранителя мира, взаимопонимания и толерантности в мире.
20-летние дипломатические отношения между Арменией и Ватиканом всегда отличались диалогом на высоком уровне, в том числе визитами высокопоставленных лиц, тесным сотрудничеством в разных сферах.
Мы ожидаем, что добрые традиции сформированного между Арменией – страной, первой принявшей христианство в качестве официально религии страной, и Святым Престолом эффективного сотрудничества будут и в будущем углубляться и развиваться в том же духе, так как мы исходим из одного источника христианских ценностей.
Желаю Вам крепкого здоровья и сил. Примите, пожалуйста, Ваше Святейшество, мое глубочайшее уважение».