Ջուդի Չուն Ներկայացուցիչների պալատին կոչ է արել կանգնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողքին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ժամանակ մարտի 11-ին հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարությամբ, որը հեռարձակվել է համաամերիկյան եւ միջազգային ընդգրկում ունեցող C-SPAN հեռուստաընկերությամբ: Ջուդի Չուն հիշեցրել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին ու անդամներին, որ 25 տարի առաջ Ադրբեջանում ապրող հայերի համար շրջադարձային ու ծայրահեղ իրադարձություններ տեղի ունեցան: Պետք է հարգել ինքնորոշման ու ազատության ճանապարհին նրանց պայքարը: «1991թ. Լեռնային Ղարաբաղը պաշտոնապես անկախ հռչակվեց` դառնալով ժողովրդավարական պետություն` հիմնված մարդու իրավունքների եւ ազատությունների հարգման վրա: Չնայած հարեւան Ադրբեջանի կողմից շրջափակմանը` Լեռնային Ղարաբաղը մի քանի ժողովրդավարական ընտրություններ է անցկացրել եւ հետեւողականորեն աշխատում է տնտեսության ուժեղացման ուղղությամբ: Այս արժանի պայքարում ես Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողքին եմ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է կոնգրեսականը:
Նա հիշեցրել է` 1988թ. սկիզբ առած պայքարի հաջորդ երկու տարիներին հայկական բնակչությունն ազգային հողի վրա ջարդերի թիրախ դարձավ: Հարյուրավոր հայեր զոհվեցին եւ շատերը վիրավորվեցին Սումգայիթի, Կիրովաբադի ու Բաքվի վայրենի հարձակումների ժամանակ:

Judy Chu urged the House of Representatives to stand with Nagorno-Karabakh people
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. On March 11 the U. S. congressman Judy Chu made a statement regarding Nagorno Karabakh in the House of Representatives, which was broadcasted by C-SPAN TV channel. Judy Chu reminded the speaker and members of the House of Representatives that the current year marked the 25th anniversary of a critical turning point for the Armenian people, who lived in Azerbaijan. Their struggle on the way to self-determination and freedom deserves respect. As reports "Armenpress" she stated: "In 1991, Nagorno-Karabakh officially declared independence, becoming a democratic state committed to freedom and respect for human rights. Despite dual blockades and threats from neighboring Azerbaijan, Nagorno Karabakh has held a series of democratic elections and continues to work hard to strengthen its economy. I stand with the people of Nagorno-Karabakh in this noble pursuit."
Among other things she also noted that for the next 2 years following the struggle, which began in 1988, the Armenian population was the target of racially motivated pogroms. Hundreds of Armenians were murdered and more wounded during violent attacks in Sumgait, Kirovabad, and Baku.