Ջուդի Չուն Ներկայացուցիչների պալատին կոչ է արել կանգնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողքին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն Ներկայացուցիչների պալատի նիստի ժամանակ մարտի 11-ին հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարությամբ, որը հեռարձակվել է համաամերիկյան եւ միջազգային ընդգրկում ունեցող C-SPAN հեռուստաընկերությամբ: Ջուդի Չուն հիշեցրել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին ու անդամներին, որ 25 տարի առաջ Ադրբեջանում ապրող հայերի համար շրջադարձային ու ծայրահեղ իրադարձություններ տեղի ունեցան: Պետք է հարգել ինքնորոշման ու ազատության ճանապարհին նրանց պայքարը: «1991թ. Լեռնային Ղարաբաղը պաշտոնապես անկախ հռչակվեց` դառնալով ժողովրդավարական պետություն` հիմնված մարդու իրավունքների եւ ազատությունների հարգման վրա: Չնայած հարեւան Ադրբեջանի կողմից շրջափակմանը` Լեռնային Ղարաբաղը մի քանի ժողովրդավարական ընտրություններ է անցկացրել եւ հետեւողականորեն աշխատում է տնտեսության ուժեղացման ուղղությամբ: Այս արժանի պայքարում ես Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողքին եմ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է կոնգրեսականը:
Նա հիշեցրել է` 1988թ. սկիզբ առած պայքարի հաջորդ երկու տարիներին հայկական բնակչությունն ազգային հողի վրա ջարդերի թիրախ դարձավ: Հարյուրավոր հայեր զոհվեցին եւ շատերը վիրավորվեցին Սումգայիթի, Կիրովաբադի ու Բաքվի վայրենի հարձակումների ժամանակ:

Джуди Джон призвала Палату представителей Конгресса США поддержать народ Нагорного Карабаха
Американский конгрессмен Джуди Джон в ходе заседания Палаты представителей 11 марта выступила с заявлением, которое транслировалось телекомпанией C-SPAN.
Конгрессмен напомнила спикеру Палаты и ее членам о трагических событиях, пережитых армянами в Азербайджане 25 лет назад, подчеркнув необходимость уважать борьбу народа Нагорного Карабаха за независимость и самоопределение.
«В 1991 году Нагорный Карабах официально провозгласил свою независимость, став на путь создания демократического государства, основанного на уважении прав и основных свобод граждан. Несмотря на продолжающуюся блокаду со стороны Азербайджана, Народный Карабах провел несколько демократических выборов и последовательно работает над усилением экономики страны. В этой достойной борьбе я рядом с народом Нагорного Карабаха», - сказала, как сообщает Арменпресс, Джуди Джон, призвав своих коллег последовать ее примеру.
Конгрессмен также напомнила, после начала Карабахского освободительного движения 1988 года армянское население Азербайджана стало жертвой погромов и этнических чисток на национальной почве. Сотни армян погибли и многие пострадали в результате погромов и насилия в Сумгаите, Кировабаде и Баку.