ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն իր աջակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պայքարի 25-ամյակին ընդառաջ Ղարաբաղի ժողովրդին իր աջակցությունն է հայտնել ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «The Library of Congress Thomas» պարբերականը, Չուն նշել է, որ պետք է օգտվել առիթից՝ հիշելու արցախցիների պայքարը ինքնորոշման ու ազատության համար:
«1988 թ-ին Լեռնային Ղարաբաղը հռչակագիր ներկայացրեց՝ Հայաստանի մաս դառնալու վերաբերյալ: Հաջորդ 2 տարիների ընթացքում հայ բնակչությունը դարձավ ռասիստական ջարդերի թիրախ: Հարյուրավոր հայեր սպանվեցին ու վիրավորվեցին 3 հրեշավոր հարձակումների ժամանակ՝ Սումգայիթում, Կիրովաբադում ու Բաքվում: 1991-ին Լեռնային Ղարաբաղը պաշտոնապես հռչակեց իր անկախությունը՝ դառնալով ժողովրդավարական պետություն, որը հավատարիմ է մարդու իրավունքներին ու ազատություններին: Չնայած հարևան Ադրբեջանի կողմից շրջափակմանը և սպառնալիքներին, Լեռնային Ղարաբաղն անցկացրել է մի շարք ժողովրդավարական ընտրություններ և շարունակում է ջանք չխնայել` իր տնտեսությունն ամրապնդելու համար»,- նշել է ամերիկացի կոնգրեսականը:

Конгрессмен США Джуди Чу выразила свою поддержку народу Нагорного Карабаха
Накануне 25-летия Карабахской борьбы конгрессмен США Джуди Чу выразила свою поддержку народу Нагорного Карабаха.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на американское издание The Library of Congress Thomas, Чу отметила, что необходимо воспользоваться случаем, чтобы вспомнить борьбу жителей Нагорного Карабаха за самоопределение и независимость.
«В 1988 году Нагорный Карабах представил декларацию о входе в состав Армении. В течение следующих двух лет армянское население стало мишенью расистских погромов. Сотни армян и убиты и ранены в ходе трех чудовищных нападений: в Сумгаите, Баку и Кировабаде.
В 1991 году Нагорный Карабах официально объявил о своей независимости, став демократическим государством, верным правам и свободам человека. Несмотря на блокаду и угрозы со стороны соседнего Азербайджана, Нагорный Карабах провел ряд демократических выборов и продолжает не жалея усилий укреплять свою экономику», - отметила американский конгрессмен.-0-/36/