Բաբատունդե Օսոտիմեհինին շնորհավորել է Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ և ՄԱԲՀ գործադիր տնօրենԲաբատունդե Օսոտիմեհինի ուղերձըմարտի 8-ի՝ Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ ցանկանում եմ օգտագործել առիթը և թարմացնել ՄԱԲՀ-ի՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի պարտավորությունը՝ ամրապնդելու և ընդլայնելու մեր ջանքերը, անելու ամեն ինչ, որպեսզի վերջ դրվի գենդերային բռնությանը: Գենդերային բռնությունը շարունակում է առողջության և մարդու իրավունքների առումով լուրջ մտահոգություն մնալ, և խոսք չի կարող լինել մարդկային զարգացման մասին, քանի դեռ կանայք և աղջիկները շարունակում են տառապել բռնությունից կամ ապրում են բռնության վախով:
Այս տարի Կանանց միջազգային օրը համընկնում է Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի շարունակական հանդիպմանը, որն ընթանում է ՄԱԿ-ում, Նյու Յորքում և որն այս տարի ուշադրության կիզակետում է պահում կանանց նկատմամբ բռնության վերացման առաջնահերթ թեման:
Ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր կանայք և աղջիկներ ենթարկվում են բռնության բոլոր տեսակներին, այդ թվում` բռնաբարության, զուգընկերոջ կողմից բռնության, իգական սեռական օրգանների խեղման/հատման, մանուկ հասակում ամուսնության, ինչպես նաև սեռական բռնության՝ զինված հակամարտությունների և հումանիտար ճգնաժամերի ընթացքում:
Բռնության ենթարկված կանայք և աղջիկները կարող են տևական հոգեկան ցավ ունենալ, մերժվել իրենց ընտանիքների և համայնքների կողմից, զուրկ մնալ առողջապահական ծառայություններից և չունենալ տնտեսական ինքնաբավության հնարավորություն: Բացի այդ, կան ուղղակի ֆիզիկական հետևանքներ: Սեռական բռնությունը կարող է հանգեցնել անցանկալի հղիության, անապահով աբորտների, տրավմատիկ խուղակի և սեռական ճանապարհով փոխանցվող վարակների, այդ թվում` ՄԻԱՎ-ի, որոնք բոլորն կարող են ճակատագրական լինել: Որպես համաշխարհային հանրության մաս, մենք պարտավոր ենք ապահովել, որ մարդու իրավունքների այդ խախտումները վերջ գտնեն:
Հիմնվելով Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի աշխատանքի վրա և շարունակելով այն, մենք պետք է ի մի գանք՝ հասնելու համար միջազգայնորեն համաձայնեցված կոնսենսուսի, ինչը մեզ կմոտեցնի կանանց և աղջիկներին անվտանգ և բռնությունից կամ բռնության սպառնալիքից զերծ պահելու իղձին: Սա մեր հնարավորությունն է՝ դրական ազդեցություն ունենալու միլիոնների կյանքի վրա: Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ այդ հնարավորությունը բաց թողնելու ճոխությունը»:

Babatunde Osotimehin issued statement on the occasion of International Women's Day
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS: Dr. Babatunde Osotimehin, United Nations Under-Secretary-General and UNFPA Executive Director issued a statement on the occasion of International Women's Day. Armenpress reports the congratulatory message of Babatunde Osotimehin.
“On the occasion of International Women's Day, I want to take this opportunity to renew the commitment of UNFPA, the United Nations Population Fund, to strengthening and expanding our efforts to do everything we can to bring an end to gender-based violence. Gender-based violence remains a major health and human rights concern and no human development can be achieved as long as women and girls continue to suffer from violence or live in fear of it.
This year's International Women's Day coincides with the ongoing meeting at the United Nations, at New York, of the Commission on the Status of Women, which this year focusses on the priority theme of Addressing Violence against Women.
Globally, millions of women and girls are subjected to all forms of violence, including rape, intimate partner violence, female genital mutilations/cuttings, child marriages and sexual violence in armed conflict and during humanitarian crisis.
Women and girls who are abused may suffer prolonged psychological pain, may be rejected by their families and communities, and may be denied opportunities for health care and economic self-sufficiency. In addition, there are direct physical consequences. Sexual violence can result in unwanted pregnancies, unsafe abortions, traumatic fistula and sexually transmitted infections, including HIV–all of which can be fatal. As part of the global community, we have an obligation to ensure that these human rights violations come to an end.
Building on the work of the Commission on the Status of Women, we must come together to find an internationally agreed consensus which will bring us closer to keeping women and girls safe and free from violence or the threat of violence. This is our chance to have a positive impact on the lives of millions. We cannot afford to miss this opportunity.”