Եվրամիությունը տարեկան մինչեւ 120 մլրդ եվրո Է կորցնում կոռուպցիայի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը տարեկան մինչեւ 120 մլրդ եվրո Է կորցնում կոռուպցիայի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 6-ին հայտնել Է ներքին գործերի եվրակոմիսար Սեսիլիա Մալսթրյոմը:
«Պետական պարտավորագրերի արժեքի 20-25 տոկոսը գնում Է չինովնիկների գրպանը: Ըստ որում Եվրամիության երկրներում պետական գնումները կազմում են Եվրամիության ընդհանուր ՀՆԱ-ի 15 տոկոսը»,-նշել Է նա:
Եվրամիությունում պետապարատի կոռումպացվածության ամենաբարձր մակարդակը դիտվել Է Բուլղարիայում, Ռումինիայում, Չեխիայում, Սլովակիայում եւ Իտալիայում:
Եվրահանձնաժողովում հուսով են, որ այդ հիմնախնդրի լուծման համար ազդակ կդառնան այս տարի հակակոռուպցիոն հաշվետվությունների հրապարակումները:

Евросоюз ежегодно теряет до 120 млрд евро из-за коррупции, сообщила еврокомиссар
Ежегодно из-за коррупции Евросоюз теряет до 120 млрд евро.Как передаетАрменпресссо ссылкой наИтар-Тасс,oб этом сообщила сегодня сообщила еврокомиссар по внутренним делам Сесилия Мальстрем.
"До 20-25 проц от стоимости государственных контрактов идет в карманы чиновников. При этом, госзакупки в странах ЕС составляют порядка 15 проц от общего ВВП Евросоюза", - отметила она.
Наиболее высокий уровень коррумпированности госаппарата в Евросоюзе отмечен в Болгарии, Румынии, Чехии, Словакии и Италии.
В Европейской комиссии надеются, что толчком для решения этой проблемы, станут публикации антикоррупционных отчетов в этом году.