Միացյալ Թագավորության վարչապետ Դեյվիդ Քամերոնը շնորհավորական նամակ է ուղղել Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Թագավորության վարչապետ Դեյվիդ Քամերոնը շնորհավորական նամակ է ուղղել Սերժ Սարգսյանին` նախագահի պաշտնում վերընտրվելու կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապի վարչությունից, Դեյվիդ Քամերոնի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի նախագահ Սարգսյան,
Շնորհավորում եմ Հայաստանի հանրապետության նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ: Փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունները մեկ քայլ առաջ էին Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման գործում: Միջազգային դիտորդները ընդհանուր առմամբ ընտրությունները գնահատում են որպես լավ կազմակերպված և հիմնարար ազատություններին համահունչ: Այս գնահատականը հատկապես ողջունելի է, քանի որ Հայաստանը ցանկանում է խորացնել Եվրամիության հետ իր հարաբերությունները:
Ես վստահ եմ, որ համապատասխան պաշտոնյաներն այժմ կդիտարկեն, թե ինչպես կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել միջազգային դիտորդական առաքելության ներկայացրած հնարավոր ցանկացած առաջարկին:
Միացյալ թագավորությունն ու Հայաստանը ունեն երկկողմանի երկարատև ամուր համագործակցային հարաբերություններ: Մենք կշարունակենք աջակցել Ձեզ` ապահովելու հայ ժողովրդի անվտանգությունն ու բարօրությունը, ինչին նրանք արժանի են, հատկապես որ դրան հասնելու համար դուք կանգնած եք դժվար որոշումներ կայացնելու առջև և իրականացնում եք պահանջվող բարեփոխումներ:
Ես մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք պաշտոնավարման երկրորդ շրջանում: Եվ ակնկալում եմ մեր կառավարությունների համագործակցությունը` ի շահ երկու երկրների»:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. The Prime Minister of the UK David Cameron sent a congratulatory message to President Serzh Sargsyan on his re-election. The Department of Media and Public Relations of the Embassy of Great Britain to Yerevan informed "Armenpress" that David Cameron’s message runs as follows:
"Dear President Sargsyan,
Congratulations on your re-election as President of the Republic of Armenia. The Presidential elections of 18 February marked another step forward in Armenia’s democratic development. International observers judged that they were "generally well-administered" and "characterized by a respect for fundamental freedoms." That assessment is particularly welcome as Armenia seeks to take forward its relationship with the European Union.
I am sure that your officials will now be looking at how to respond constructively to any recommendations that the International Observer Mission might make.
The United Kingdom and Armenia have long enjoyed a strong bilateral relationship. We will continue to support you in your work to bring the Armenian people the security and prosperity they deserve, particularly as you face the difficult decisions and implement the reforms that will be required to make that aspiration a reality.
I wish you all the best as you begin your second term in office. I look forward to our two Governments working together for the mutual benefit of both our countries."