Զատուլինի համար նշանակալի է, որ Ռուսաստանը մեծապես կարեւորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունները: Այդ իմաստովՀայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` մարտի 12-ին ծրագրված այցը Ռուսաստանի Դաշնություն շատ կարեւոր է: Այս մասին Երեւան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ ասաց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոստանդին Զատուլինը:«ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 12-ին պաշտոնական այց կկատարի Մոսկվա: Որքանով ես եմ տեղյակ, այցի բավական հագեցած ծրագիր է լինելու»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը:
Նա նշանակալի համարեց, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն այդչափ կարևորվում են:«Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանը դժվարություններ ունի, քանզի չունի գազ, նավթ, մի կողմից էլ շրջափակումը, բայց Ռուսաստանն ուզում է, որ Հայաստանն ուժեղ լինի, քանզի Ռուսաստանը և Հայաստանը բարեկամներ են և ունեն միմյանց կարիքը»,-ասաց Կոնստանտին Զատուլինը:
Նա ընդգծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ Ռուսաստանի հարաբերություններում հավասարության նշան չկա. Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է: «Ադրբեջանում ստեղծված իրավիճակը, Սաֆարովի արտահանձնումը սևացնում են Ադրբեջանին միջազգային հանրության աչքում»,-ընդգծեց Զատուլինը:
Կովկասի փորձագետ, պատմաբան, գրող Անդրեյ Եպիֆանցևը Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերություններում հեղափոխական փոփոխություններ չի կանխատեսնում:«Հայաստանը և Ռուսաստանը սերտորեն շարունակելու են համագործակցել: Ռուսաստանը կուզեր Հայաստանին տեսնել և՛ Եվրասիական միությունում, և՛ Մաքսային միությունում, սակայն Հայաստանը դեռևս լռում է»,-ասաց Անդրեյ Եպիֆանցևը:
Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայացած ընտրություններում նախագահի պաշտոնում վերընտրվել է Սերժ Սարգսյանը` ստանալով ընտրողների 58,64 տոկոսի քվեն:Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ընտրությունների արդյունքների նախնական հրապարակումից անմիջապես հետո շնորհավորել է Սերժ Սարգսյանին` վերընտրվելու կապակցությամբ:ՌԴ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային գործընկերությունը, տարեցտարի ամրապնդվող և խորացող երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն նույն ոգով զարգանալ՝ ի նպաստ երկու երկրների և ժողովուրդների:

Россия заинтересована в сильной Армении: Константин Затулин
Предстоящий 12 марта визит в РФ президента Армении Сержа Саргсяна важен в контексте дружественных отношений сторон. Об этом во время телемоста Ереван-Москва заявил директор Института СНГ Константин Затулин.
«Президент Серж Саргсян посетит Москву 12 марта, и насколько мне известно, программа визита будет довольно насыщенной», - сказал, как сообщаетАрменпресс, Константин Затулин.
Он также отметил знаменательность того, что армяно-российские отношения настолько значимы. «Мы понимаем, что Армении испытывает трудности, поскольку не имеет ни газа, ни нефти, с другой стороны находится в блокаде, а Россия заинтересована в сильной Армении, поскольку она является нашим стратегическим союзником», - сказал директор Института СНГ.
Говоря о «Ситуация в Азербайджане, экстрадиция Сафарова очерняют Азербайджан в глазах международного сообщества», - подчеркнул Затулин.
Эксперт по Кавказу, историк и писатель Андрей Епифанцев не прогнозирует революционных изменений в армяно-российских отношениях. «Армения и России продолжат тесное сотрудничество. Россия хотела бы видеть Армению и в Евразийском и в Таможенном союзе», - сказал он.
На выборах 18 февраля Серж Саргсян был переизбран президентом Армении, получив 58,64 % голосов избирателей. Президент РФ Владимир Путин поздравил Сержа Саргсяна с победой на выборах сразу же после опубликования предварительных результатов голосования. Владимир Путин выразил надежду, что во главе с Сержем Саргсяном год от года укрепляющееся армяно-российское стратегическое союзническое партнерство и углубляющиеся двусторонние отношения продолжат развиваться в том же духе на благо двух стран и народов.