ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի Carrefour-ը ներկայացված լինի հայկական շուկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը շահագրգռված է Carrefour առեւտրային ցանցի` հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հարցում:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա տեղեկացրեց, որ հանդիպել է ֆրանսիական ընկերության ներկայացուցիչներին և քննարկել նրանց հետաքրքրող հարցերը ՀՀ-ում գործունեություն իրականացնելու, ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ:
«Հայաստանի կառավաությունը շահագրգռված է, որպեսզի Carrefour-ը ներկայացված լինի մեր շուկայում, մատուցի այն ծառայությունները, որոնք մատուցում է աշխարհով մեկ: Դա պարունակում է բազմաթիվ դրական երևույթներ, առաջին հերթին կարևոր է բնակչության համար, մրցակցային դաշտի, նոր տիպի ինստիտուտների, ենթակառուցվածքների ձևավորման, գյուղապրանքների գնումների, փաթեթավորման, հայկական ապրանքների արտահանման համար»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` Carrefour-ն անպայման պետք է ներկայացված լինի Հայաստանում, և ՀՀ իշխանություններն առաջարկել են, որպեսզի այդ ընկերությունը հնարավորին չափ արագ հայտնվի մեր շուկայում: ՀՀ վարչապետը տեղեկացրեց նաև, որ ավելի վաղ ֆրանսիական ընկերությունը հայաստանյան մասնավոր ընկերություններից մեկի հետ հիպերմարկետի բացման մտադրությունների մասին հուշագիր է ստորագրել, սակայն առաջացել են որոշակի խնդիրներ: «Այդ հարցում նրանք պետք է աշխատեն իրավական դաշտում և փորձեն գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը` ավելացնելով, որ Carrefour-ի ներկայացուցիչները ՀՀ կառավարությանը հարկային դաշտի վերաբերյալ որևէ հարցով չեն դիմել:
«Պետական հատվածի հետ որևէ խոչընդոտ չկա, նրանք շնորհակալ են, որ կառավարությունն իրենց աջակացում է յուրաքանչյուր հարցում: Կառավարությունն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի ֆրանսիական աշխարհահռչակ ընկերության համար ստեղծի նպաստավոր պայմաններ»,- ընդգծեց գործադիրի ղեկավարը:
Ավելի վաղ նշվում էր, որ Carrefour-ը Երևանում իր հիպերմարկետը բացելու է նորաբաց «Դալմա Գարդեն Մոլ» առեւտրի կենտրոնում:

Armenian government is interested in Carrefour to be presented in Armenian market
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS: Armenian government is interested in Carrefour hypermarket chains to enter Armenian market. Armenpress reports this was noted by Tigran Sargsyan during interview with journalists in National Assembly. He informed about his meeting with representatives of French company and noted that they had discussed some issue of bilateral interest concerning possible activities and services of the company in Armenia.
“Armenian government is interested in Carrefour to be presented in Armenian market and to implement services which are spread all over the world. It contains number of positive phenomena, first of all for the citizens, competitive field, institutes of new types, formation of infrastructure and the export of Armenian products,” Prime noted.
According to Tigran Sargsyan it’s a mEnust to present Carrefour in Armenia and Armenian authorities support the soonest entrance of the company into Armenian market. Prime Minister of Armenia informed that earlier French company had signed a memorandum with one of Armenian private companies but some issue appeared.
“There is no obstacle with public sector, it is grateful for the support of the government. Government will spare no effort for creating favorable conditions for the French company,” underlined head of the government.