Հայաստանը որպես COPUOS անդամ միանալու է տիեզերքի խաղաղ օգտագործման միջազգային 5 հիմնական պայմանագրի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստան, դառնալով ՄԱԿ-ի Տիեզերքի խաղաղ օգտագործման հանձնաժողովի`COPUOS-ի անդամ,միանալու է տիեզերքի խաղաղ օգտագործման ոլորտին վերաբերող հինգ հիմնական միջազգային պայմանագրերին: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայկական աստղագիտական ընկերությունից, պայմանագրերից մեկը«Տիեզերքի պայմանագիրն» է, ըստ որի պետությունները պարտավորվում են տիեզերքն օգտագործել խաղաղ նպատակներով, այդ թվում Լուսնի և տիեզերական այլ մարմինների հետ կապված հարցերում: Հաջորդը «Փրկության համաձայնագիր»ն է, որով պետությունները պարտավորվում են համագործակցել տիեզերագնացների փրկության և վերադարձի և տիեզերական տարածություն արձակված օբյեկտների վերադարձի հարցերում: «Պատասխանատվություն կոնվենցիան» կարգավորվում է տիեզերական օբյեկտների կողմից հասցված վնասներով պայմանավորված պատասխանատվությունը, իսկ «Գրանցման կոնվենցիա»-ով գրանցվում են տիեզերք արձակված օբյեկտները: Վերջին` 5-րդը «Լուսնի համաձայնագիրն» է, որով կարգավորվում են Լուսնի և տիեզերական այլ մարմինների վրա պետությունների գործունեությունը: Բացի դրանից, այսուհետև Հայաստանի ներկայացուցիչը կմասնակցի COPUOS-ի և դրա գիտատեխնիկական և իրավաբանական ենթահանձնաժողովների տարեկան նիստերին:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան իր լիագումար նիստում դեկտեմբերին ընդունել է բանաձև, համաձայն որի Հայաստանն ընտրվել է Տիեզերքի խաղաղ օգտագործման հանձնաժողովի (United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space, COPUOS) անդամ: Սա Հայաստանի համար խիստ կարևոր է ոչ միայն գիտատեխնիկական, այլև` քաղաքական առումով, ինչն առաջին հերթին հայ դիվանագետների արդյունավետ աշխատանքի արդյունքն է: Հայաստանին անդամագրելու գլխավոր հիմնավորումն է, որ սեփական տիեզերական ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություն չունեցող, բայց այդ ոլորտում բարձր գիտական ներուժ ունեցող պետություններն ավելի լայնորեն ներգրավվեն միջազգային տիեզերական գործակալությունների աշխատանքներին: Չնայած Ադրբեջանի գործադրած բոլոր ջանքերին` խանգարել Հայաստանի անդամակցությանը, Հայաստանն ընդունվել է ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ:
Տիեզերքի խաղաղ օգտագործման դրսևորումներից է, որ մասնավորապես, մեր աստղագետները մասնակցում են ամերիկյան և եվրոպական տիեզերական աստղադիտարաններով իրականացվող գիտական նախագծերի` օպտիկական (Հաբլի տիեզերական աստղադիտակ), ենթակարմիր (IRAS, Սպիտցերի և Հերշելի տիեզերական աստղադիտակներ) և ռենտգենյան (ROSAT, Chandra, XMM) տիրույթներում: Ավելին, վերջերս հրավեր է ստացվել Միջազգային մոլորակային տվյալների ալյանսից (International Planetary Data Alliance, IPDA), որտեղ մեզ առաջարկվում է նույնպես անդամակցել այդ կազմակերպությանը: Վերջապես, 2011-ին ՀՀ ԳԱԱ և Ռոսկոսմոսի միջև ստորագրվել է պայմանագիր և ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանում 2012-ից սկսվել է նաև տիեզերական աղբի (տիեզերական սարքերից մնացած բեկորների) հետևման և ուսումնասիրության ծրագիրը: Այդ ծրագրի շրջանակներում Բյուրականի ասղտադիտարանում տեղադրվում են արագ պտտվող աստղադիտակներ, ինչպես նաև վերանորոգվելու են աստղադիտարանի խոշոր դիտակները:
Հայաստանի մասնակցությունը COPUOS-ին շահավետ և արդյունավետ կլինի բոլոր տեսակետներից: Մասնավորապես, հնարավոր են դառնում նոր տիեզերական ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությունը: Մեր երիտասարդ գիտնականները հնարավորություն կունենան մասնակցելու այդ նախագծերին և դրանց շրջանակներում այցելելու ԱՄՆ-ի (NASA), Եվրոպական (ESA) և ՌԴ տիեզերական գործակալությունների գիտական կենտրոնները:

Армения в качестве члена COPUOS присоединится к 5 основным международным договорам о мирном использовании Космоса
Армения, став членом комиссии ООН по мирному использованию Космоса – COPUOS, присоединится к 5 основным международным договорам, касающимся этой сферы. Как сообщилиАрменпрессв Армянском астрономическом обществе, согласно одному из них – «Договору о Космосе», государства обязуются использовать Космос в мирных целях, в том числе в вопросах, связанных с Луной и другими космическими телами.
Следующий документ – «Соглашение о спасении», которым государства обязуются сотрудничать в деле спасения и возвращения космонавтов и объектов, запущенных в космическое пространство.
«Конвенция ответственности» регулирует ответственность за ущерб, причиняемый космическими объектами, а «Конвенция регистрации» -регистрирует объекты, запускаемые в Космос.
И, наконец, пятое – «Лунное соглашение», которым регулируется деятельность государства на Луне и других космических объектах.
Кроме того, представитель Армении отныне будет участвовать в годичных заседаниях COPUOS и его научно-технических и юридических подкомиссий.
Генеральная Ассамблея ООН на своем пленарном заседании в декабре 2012 года приняла резолюцию, согласно которой Армения избрана членом комиссии по мирном использованию Космоса (United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space, COPUOS).
Принятие этой резолюции крайне важно для Армении не только в научно-техническом, но и политическом плане, и обусловлено, в первую очередь, достижениями армянских ученых. Главным обоснованием членства Армении в COPUOS является то, что страны, не имеющие возможности реализовать собственные космические программы, но обладающие высоким научным потенциалом в этой сфере, должны более широко вовлекаться в работы международных космических агентств. Так что, несмотря на все усилия Азербайджана, Армения подавляющим число голосов стала членом COPUOS и получила таким образом возможность участвовать в научных проектах, осуществляемых американскими и европейскими космическими агентствами.
Участие Армении в COPUOS выгодно и эффективно во всех аспектах. В частности, стало возможным участие Армении в новых космических программах. Молодые армянские ученые получили возможность в рамках этих проектов посещать научные центры космических агентств США (NASA), Европы (ESA) и РФ.