Հայ-թուրքական սահմանը բացելու նպատակով Սպիտակ տան կայքում ստորագրահավաք է կազմակերպվել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի պաշտոնական կայքում կազմակերպվել է ստորագրահավաք` հայ-թուրքական սահմանի բացման նպատակով: Ստորագրահավաքի մասնակիցները ցանկանում են, որ Թուրքիան առանց նախապայմանների բացի Հայաստանի հետ սահմանը` գոնե սիրիահայ փախստականների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը`նախագահ Օբամայի վարչակազմին ուղղված ստորագրահավաքի մասնակիցների դիմումում ասվում է, որ «Սիրիայից Հայաստան եկող ճանապարհն անցնում է Թուրքիայով, որը Հայաստանի հետ սահմանը փակել է դեռ 1993 թվականին»:
«Ուստի, մենք խնդրում ենք կոչ անել Թուրքիային, որ վերջինս բացի իր ցամաքային սահմանը Հայաստանի հետ` առնվազն փախստականների համար, առանց որևէ նախապայմանների: 21-րդ դարում փակ սահմաններ չպետք է լինեն»,-ասված է դիմումում:
Ստորագրահավաքին մասնակցելու համար պետք է մտնել այսհղումով և անցնել շատ կարճ գրանցումը, ապա էլեկտրոնային փոստից գրանցումը հաստատելուց հետո սեղմել «sign this petition» կոճակը:

Petition to open Armenian-Turkish border launched in White House website
YEREVAN, JANUARY 7, ARMENPRESS. A petition to open Armenian-Turkish border has been launched on the U.S. President Barack Obama’s administration official web page.
The participants of the petition want Turkey to open the border with Armenia, at least for the Syrian-Armenian refugees. As "Armenpress" reports, the application addressed to president Obama's administration states: “Тhe road from Syria to Armenia goes through Turkey, which closed its border with Armenia in 1993."
It is stated in the petition: "Thus, we are kindly asking to call Turkey to open the land border with Armenia (at least, for refugees) without any preconditions. There shouldn't be closed borders in the 21-st century."
In order to take part in the petition one needs to click on the following link https://petitions.whitehouse.gov/register?destination=petition/call-government-turkey-open-its-border-armenia-refugees-syria/nbmX159Cand go through a very short registration. After confirming registration from email, click on the "sign this petition" button.