Լոս Անջելեսում կայացել է սիրված երգչուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանի հոգեհանգստի արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսում կայացել է սիրված երգչուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանի հոգեհանգստի արարողությունը: Այն նախագահել է Հայ եկեղեցու Ամերիկայի արեւմտյան ափի առաջնորդ Հովնան Սրբազանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, անվանի երգչուհուն հարգանքի տուրք մատուցելու եւ վերջին հրաժեշտը տալու են եկել բազմաթիվ օտարերկրացիներ, նրա գործընկերներից շատերը, որոնց հետ Ֆլորա Մարտիրոսյանը դեռ մեծ ծրագրեր ուներ իրականացնելու: Երգչուհու հոգեհանգստյան արարողությանը մասնակցելու հավաքվածներին ցավակցել է նաեւ Հայաստանում ԱՄն դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը: «Ես այսօր տիկնոջս հետ Լոս Անջելեսում էի եւ զգացված եմ, որ հնարավորություն ունեցա ներկա լինել Ֆլորա Մարտիրոսյանի հոգեհանգստի արարողությանը, ով այնքան թանկ է հայ ժողովրդի համար: Ամերիկացի ժողովրդի, ԱՄն դեսպանության անունից ցավակցություն եմ հայտնում նրա ընտանիքին ու հայ ժողովրդին այդ կորստի համար»,- ասել է նա:
Սիրված երգչուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանի վերջին հրաժեշտի արարողությունը կկայանա դեկտեմբերի 11-ին` ժամը 12:00-14:00-ին, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: Իսկ հուղարկավորությունը կկայանա նույն օրը Երեւանի քաղաքային պանթեոնում:
2007 թ-ին հայ մեծանուն երգչուհին հիմնել է «Արտիստները հանուն խաղաղության» բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվել են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր` արվեստի ուժով իրենց ձայնը միացնելու Հայոց ցեղասպանությանը եւ աշխարհում տեղի ունեցած ոճրագործություններին «Այլեւս երբե´ք» ասելուն: «Այլեւս երբե´ք» խորագրով շարքի վերջին համերգը տեղի է ունեցել 2012 թ. ապրիլի 24-ին Մոսկվայում. այն պետք է շարունակվեր աշխարհի մի շարք երկրներում եւ Հայաստանում մինչեւ 2015 թ-ին: Ֆլորա Մարտիրոսյանի շնորհիվ հազարավոր մարդիկ իրենց համար բացահայտել են Հայաստանն ու հայ ժողովրդին՝ միանալով մի հպարտ ազգի բողոքին:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS: The burial ceremony of beloved Armenian singer Flora Martirosyan took place in Los Angeles led by Hovnan Srpazan. As reports Armenpress a number of foreigners and her colleagues participated in the ceremony. USA extraordinary and plenipotentiary Ambassador to Armenia John Heffern also condoled on the death of Flora Martirosyan.
“Today I was in the USA with my spouse and was very touched to have an opportunity to participate in the burial ceremony of Flora Sargsyan who was so dear to Armenian nation. I condole on the death of Flora Martirosyan from the behalf of USA Embassy and nation “he said.
The farewell ceremony of the renowned and beloved Armenian singer Flora Martirosian will take place on December 11 at 12:00-14:00 in Aram Khachaturian concert hall. The burial ceremony will take place the same day in Yerevan Pantheon. Armenpress was informed from the public relations department of Armenian Ministry of Culture.
Flora Martirosian was born on February 5, 1957 in Leninakan (now Gyumri), Armenian. The singer passed away on November 20, 2012. Complications of a gallbladder surgery are thought to be the cause of her decease.