Ֆլորա Մարտիրոսյանին վերջին հրաժեշտը եւ հուղարկավորությունը կկայանան միեւնույն օրը`դեկտեմբերի 11-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրված երգչուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանի վերջին հրաժեշտի արարողությունը կկայանա դեկտեմբերի 11-ին` ժամը 12:00-14:00-ը, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: Հուղարկավորությունը կկայանա նույն օրը Երեւանի քաղաքային պանթեոնում: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ֆլորա Մարտիրոսյանը ծնվել է 1957 թ-ի փետրվարի 5-ին` Գյումրիում: 1971 թ. ավարտել է Գյումրիի Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը, 1974-1978 թթ.՝ սովորել Կարա-Մուրզայի անվան երաժշտական ուսումնարանում, 1981-1986 թթ. ուսումը շարունակել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ժողովրդական երգեցողության բաժնում: Ֆլորա Մարտիրոսյանի արվեստի հետագա վերելքի համար կարեւոր դեր է ունեցել Հայաստանի պետական ժողովրդական գործիքների անսամբլը, որի մենակատարն էր 1976-1991 թթ.: 1990-ականներին տեղափոխվելով ԱՄՆ՝ շարունակել է իր ազգանվեր գործունեությունը՝ հայ տոհմիկ եւ ազնվահունչ երգով նպաստելով հայապահպանության եւ հայրենիքն ու սփյուռքը մշակույթով համախմբելու կարեւոր գործին: Վերադառնալով հայրենիք 1997-2001 թթ. աշխատել է Երեւանի Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցում՝ որպես տնօրեն: 2002-2008 թթ. ղեկավարել է Լոս-Անջելեսում իր հիմնադրած Բրբենքի եւ Հոլիվուդի Կոմիտասի անվան երաժշտական դպրոցները:
2006-2007 թթ. առաջին անգամ Հայաստանում կազմակերպել է «Կոմիտաս» համահայկական միջազգային երգի մրցույթը, որին Հայաստանից եւ արտերկրից մասնակցել է շուրջ 2000 հայ երեխա: 2007 թ-ին հիմնել է «Արտիստները հանուն խաղաղության» բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվել են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր` արվեստի ուժով իրենց ձայնը միացնելու Հայոց ցեղասպանությանը եւ աշխարհում տեղի ունեցած ոճրագործություններին «Այլեւս երբե´ք» ասելուն: «Այլեւս երբե´ք» խորագրով շարքի վերջին համերգը տեղի է ունեցել 2012 թ. ապրիլի 24-ին Մոսկվայում. այն պետք է շարունակվեր աշխարհի մի շարք երկրներում եւ Հայաստանում մինչեւ 2015 թ-ին: Ֆլորա Մարտիրոսյանի շնորհիվ հազարավոր մարդիկ իրենց համար բացահայտել են Հայաստանն ու հայ ժողովրդին՝ միանալով մի հպարտ ազգի բողոքին: Ֆլորա Մարտիրոսյանի երգն ընդմիշտ կմնա հայ երգարվեստի պատմության էջերում եւ հանդիսատեսի հիշողության մեջ:

Flora Martirosian’s farewell and burial ceremonies to be held on December 11
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS: The farewell ceremony of the renowned and beloved Armenian singer Flora Martirosian will take place on December 11 at 12:00-14:00 in Aram Khachaturian concert hall. The burial ceremony will take place the same day in Yerevan Pantheon. Armenpress was informed from the public relations department of Armenian Ministry of Culture.
Flora Martirosian was born on February 5, 1957 in Leninakan (now Gyumri), Armenian SSR, Soviet Union to a family of an athlete and a housewife. She inherited her vocal skills from her mother. Martirosian studied at the Gyumri Musial School. Her participation in the Garun 73 contest in 1973 brought her the first prize. A graduate of the Yerevan State Conservatory, she later married Hrahat Gevorgyan, a journalist, in 1987. The family moved to Los Angeles, US, in 1987 and returned to Yerevan in 1997. Martirosian was the principal of Yerevan's Armen Tigranyan Musical School between 1997-2001. She then again moved to Los Angeles after her husband got an appointment. Martirosian founded the Komitas Musical Academy in Los Angeles in 2002. In 2008, she established the Artists for Peace Chartity Foundation which attracted a large number of world-renowned singers and Hollywood superstars who joined under the slogan "Never Again" to raise their voice of protest against genocides. Martirosian gave her first concert in Los Angeles in 2011.
The singer passed away on November 20, 2012. Complications of a gallbladder surgery are thought to be the cause of her decease.
President Serzh Sargsyan stated that she was "truly national", then continued "Audiences, which she collected in homeland and in the Diaspora, talk about the ethnic routes of her songs, which she has earned as a distinctive singer and Armenian artist".