Ֆլորա Մարտիրոսյանին վերջին հրաժեշտը եւ հուղարկավորությունը կկայանան միեւնույն օրը`դեկտեմբերի 11-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրված երգչուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանի վերջին հրաժեշտի արարողությունը կկայանա դեկտեմբերի 11-ին` ժամը 12:00-14:00-ը, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: Հուղարկավորությունը կկայանա նույն օրը Երեւանի քաղաքային պանթեոնում: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ֆլորա Մարտիրոսյանը ծնվել է 1957 թ-ի փետրվարի 5-ին` Գյումրիում: 1971 թ. ավարտել է Գյումրիի Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը, 1974-1978 թթ.՝ սովորել Կարա-Մուրզայի անվան երաժշտական ուսումնարանում, 1981-1986 թթ. ուսումը շարունակել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ժողովրդական երգեցողության բաժնում: Ֆլորա Մարտիրոսյանի արվեստի հետագա վերելքի համար կարեւոր դեր է ունեցել Հայաստանի պետական ժողովրդական գործիքների անսամբլը, որի մենակատարն էր 1976-1991 թթ.: 1990-ականներին տեղափոխվելով ԱՄՆ՝ շարունակել է իր ազգանվեր գործունեությունը՝ հայ տոհմիկ եւ ազնվահունչ երգով նպաստելով հայապահպանության եւ հայրենիքն ու սփյուռքը մշակույթով համախմբելու կարեւոր գործին: Վերադառնալով հայրենիք 1997-2001 թթ. աշխատել է Երեւանի Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցում՝ որպես տնօրեն: 2002-2008 թթ. ղեկավարել է Լոս-Անջելեսում իր հիմնադրած Բրբենքի եւ Հոլիվուդի Կոմիտասի անվան երաժշտական դպրոցները:
2006-2007 թթ. առաջին անգամ Հայաստանում կազմակերպել է «Կոմիտաս» համահայկական միջազգային երգի մրցույթը, որին Հայաստանից եւ արտերկրից մասնակցել է շուրջ 2000 հայ երեխա: 2007 թ-ին հիմնել է «Արտիստները հանուն խաղաղության» բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվել են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր` արվեստի ուժով իրենց ձայնը միացնելու Հայոց ցեղասպանությանը եւ աշխարհում տեղի ունեցած ոճրագործություններին «Այլեւս երբե´ք» ասելուն: «Այլեւս երբե´ք» խորագրով շարքի վերջին համերգը տեղի է ունեցել 2012 թ. ապրիլի 24-ին Մոսկվայում. այն պետք է շարունակվեր աշխարհի մի շարք երկրներում եւ Հայաստանում մինչեւ 2015 թ-ին: Ֆլորա Մարտիրոսյանի շնորհիվ հազարավոր մարդիկ իրենց համար բացահայտել են Հայաստանն ու հայ ժողովրդին՝ միանալով մի հպարտ ազգի բողոքին: Ֆլորա Մարտիրոսյանի երգն ընդմիշտ կմնա հայ երգարվեստի պատմության էջերում եւ հանդիսատեսի հիշողության մեջ:

Церемония последнего прощания с Флорой Мартиросян состоится 11 декабря
Церемония последнего прощания с народной артисткой Армении, известной певицей Флорой Мартиросян состоится 11 декабря, с 12:00 по 14:00 по ереванскому времени, в концертном зале им. А. Хачатуряна.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства культуры Армении, в тот же день состоятся похороны в ереванском городском пантеоне им. Комитаса.
Флора Мартиросян родилась 5 февраля 1957г в Гюмри (Армения). Параллельно со школой окончила музыкальную школу Гюмри им Армена Тиграняна. В 1973 г начала выступать по республиканскому телевидению и радио. Для продолжения учебы в консерватории переехала в Ереван.
В 1978 г стала лауреатом международного фестиваля в городе Гамбург, Германия. Песня Ашуга Ашота «Цовастхик» в исполнении Флоры Мартиросян 15 лет подряд была признана лучшей песней года. Певица выступала с гастролями в более 60 странах мира.
В 1989 г вышла замуж, у нее двое детей.
В 1991 г Флора Мартиросян уехала в США. В 1995 г вернулась на родину и продолжила музыкальную карьеру. С 1997 по 2001 годы возглавляла музыкальную школу им. Армена Тиграняна.
В 2002 г в Лос-Анджелесе, в городах Голливуд и Бербанк основала музыкальные школы им. Комитаса, которые за довольно короткий период времени принесли популярность знаменитой певице. С 2006 по 2007 годы инициировала и провела всеармянский международный конкурс им. Комитаса, в котором участвовали более 2000 армян из Армении и других стран.
В 2007 г основала благотворительную организацию «Артисты за мир», членами которой стали всемирно известные люди. Голливудские мегазвезды объединили свои голоса, чтобы сказать «Нет- Больше Никогда Отрицанию Геноцида армян» и других преступлений против человечества.
В том же году знаменитая певица выступила с сольным концертом в Глендейле, в концертном зале «Алекс», во время которого выступил брат голливудской мегазвезды Шерон Стоун - Майкл. На концерте присутствовали Шерон Стоун и другие голливудские артисты.
Первого ноября 2011 года в концертном зале «Гибсон», в Лос Анджелесе состоялся первый концерт, в котором приняли участие Стиви Уандер, Чака-Кан, Эрик Бенет, Боби Браун и другие мегазвезды.
Во время концерта Флоре Мартиросян была вручена специальная почетная грамота Конгрессмена США Бреда Шермана за особые и неоценимые заслуги перед армянской общиной и ее искусство, пропагандирующее мир во всем мире.
Скончалась Флора Мартиросян 20 ноября 2012 года из-за осложнения после перенесенной операции на желчном пузыре.