Հայաստան Արագ փոստային ծառայության միջոցով ավելի շատ ծանրոցներ են սկսել մուտք գործել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետություն ընթացիկ տարվա ինն ամիսներին մուտք է գործել 51 հազար 519 ծանրոց, որոնցից 12 հազար 42-ը` Արագընթաց փոստային ծառայության միջոցով: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, այս ցուցանիշները վերաբերում են միայն ծանրոցներին:
Արագընթաց փոստային ծառայության միջոցով փոստային առաքանու ընդունումը, մշակումը, փոխադրումը և հանձնումը հասցեատիրոջը իրականացվում է սահմանված հսկիչ ժամկետներից առավել կարճ ժամկետներում:
2012թ-ի ինն ամիսների ընթացքում Հայաստան է մտել 38 հազար 535 հասարակ ծանրոց: Մեր երկիր մտած ամենաքիչ քանակի ծանրոցները գնահատված ծանրոցներն են` 942 հատ: Գնահատված փոստային առաքանին ընդունվում է ուղարկողի կողմից ներդրվածքի արժեքի գնահատմամբ, և հասցեատիրոջը հանձնվում է ստորագրությամբ: Այս դեպքում ծանրոցը կարող է գնահատվել հաճախորդի կողմից ըստ ցանկության, բայց ոչ ավել ներդրվածքի իրական արժեքից:
Հայաստանում ծանրոցների փոխադրումը կամ սուրհանդակային ծառայությունն առանձնացված են տրանսպորտային փոխադրումների ոլորտից, ուստի ծանրոցների, նամակների և փաթեթների տեղափոխումը լիցենզավորված գործունեություն է:

Due to Express Mail Service more parcels are received in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. 51, 519 parcels have been received in Armenia during the first 9 months of the current year. 12, 042 of these parcels have reached Armenia via Express Mail Service. The Department of Public Relations of CJSC "Haypost" informed “Armenpress” that letters are not included in this rating. Parcels are taken to Armenia by international services. Express Mail Service is being used much more frequently than others. It delivers parcels to Armenia in 2-3 days.
Unlike Express Mail Service common parcels get to Armenia in 2-3 weeks and cost cheaper. During the period if nine months 38, 535 common parcels have been received in Armenia.
State Revenue Committee informed "Armenpress" that parcels, the cost of which does not exceed AMD 150, 000, are freed from custom taxes. Previously the abovementioned sum was equal to AMD 50, 000. Notwithstanding in accordance with present legal acts each citizen has a right to receive parcels costing AMD 150, 000 free of charge twice a year. These limitations are aimed to prevent the development of shady business.