Գերմանիան 75 մլն եվրո վարկ և 4.5 մլն եվրո դրամաշնորհ կտրամադրի Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երևանում նոյեմբերի 14-ինմեկնարկել է Ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ֆինանսների նախարարությունից, նիստի հայկական կողմի համանախագահն է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ-գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, գերմանական կողմի համանախագահը` ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության վարչության ղեկավար Անդրեաս Գիսը:
Նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն երկկողմ համագործակցության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր` կայուն տնտեսական զարգացում, էներգետիկա, շրջակա միջավայր, ժողովրդավարություն, համայնքային զարգացում և իրավական պետություն թեմաների շրջանակում:
Նիստի արդյունքում նախատեսված է ստորագրել փոխհամագործակցության արձանագրություն, որը հիմք կհանդիսանա նաև «ՀՀ կառավարության և ԳԴՀ կառավարության միջև 2010-2011թ. Ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի ստորագրման համար, համաձայն որի 75 մլն եվրո վարկ և 4.5 մլն եվրո դրամաշնորհ է տրամադրվելու Հայաստանին: Նախատեսվում է նաև ստորագրել «Կովկասում պահպանվող տարածքների աջակցության ծրագիր (Տարածաշրջանային ծրագիր - Հայաստան III փուլ, 4.250.000 եվրո)» ֆինանսավորման համաձայնագիրը:

Германия предоставит Армении кредит в 75 млн евро и грант в 4,5 млн евро
14 ноября в Ереване началось очередное заседание армяно-германской межправительственной комиссии по финансовому и техническому сотрудничеству.
Как сообщили Арменпресс в министерстве финансов, сопредседателем комиссии с армянской стороны является замминистра финансов, главный казначей Атом Джанджугазян, с германской – руководитель Управления министерства по экономическому сотрудничеству и развитию ФРГ Андреас Гисс.
В ходе засеания стороны обсудят вопросы двустороннего сотрудничества, представляющие взаимный интерес, в частности. касающиеся стабильного экономического развития, энергетики, окружающей среды, демократии, муниципального развития и правового государства.
По результатам заседания будет подписан протокол о сотрудничестве, который станет также основой для подписания соглашения «Между правительствами Армении и ФРГ о финансовом сотрудничестве до 2010-2011 гг.)», согласно которому Армении будет предоставлен кредит в 75 млн евро и грант в 4,5 млн евро.
Предусматривается также подписать соглашение о финансировании «Программы содействия охраняемым территориям на Кавказе» (региональная программа – Армения Ш этап, 4.250. 000 евро).