Գերմանիան 75 մլն եվրո վարկ և 4.5 մլն եվրո դրամաշնորհ կտրամադրի Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երևանում նոյեմբերի 14-ինմեկնարկել է Ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ֆինանսների նախարարությունից, նիստի հայկական կողմի համանախագահն է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ-գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, գերմանական կողմի համանախագահը` ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության վարչության ղեկավար Անդրեաս Գիսը:
Նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն երկկողմ համագործակցության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր` կայուն տնտեսական զարգացում, էներգետիկա, շրջակա միջավայր, ժողովրդավարություն, համայնքային զարգացում և իրավական պետություն թեմաների շրջանակում:
Նիստի արդյունքում նախատեսված է ստորագրել փոխհամագործակցության արձանագրություն, որը հիմք կհանդիսանա նաև «ՀՀ կառավարության և ԳԴՀ կառավարության միջև 2010-2011թ. Ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի ստորագրման համար, համաձայն որի 75 մլն եվրո վարկ և 4.5 մլն եվրո դրամաշնորհ է տրամադրվելու Հայաստանին: Նախատեսվում է նաև ստորագրել «Կովկասում պահպանվող տարածքների աջակցության ծրագիր (Տարածաշրջանային ծրագիր - Հայաստան III փուլ, 4.250.000 եվրո)» ֆինանսավորման համաձայնագիրը:

Germany to provide Armenia with 75 million euro loan and 4.5 million grants
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS: Armenian- German Intergovernmental Commission regular session on financial and technical cooperation was launched in capital Yerevan on November 14. As Ministry of Finance of the Republic of Armenia informed Armenpress, Armenian Deputy Minister, chief treasurer Atom Janjughazyan is the co- chair from Armenian side, Germany Democratic Republic Economic Cooperation and Development department head Andreas Gis is going to co- chair from Germany side.
In the course of the launched session the sides have discussed issues of mutual interest in the frame of bilateral cooperation refer to sustainable economic development, energy, environment, democracy, community development and social state. The meeting is scheduled to be summed up by a cooperation protocol which will become a basis for signing of Financial cooperation agreement between Armenian and GDR Governments according to which Germany will provide Armenia with 75 million euro loan and 4.5 grants. Caucasus Protected Areas Support Project (Regional program- Armenia III phase, 4,250,000 euro) financing agreement is also set to be signed.