Երեւանում կանցկացվի «Հայաստանում Եվրոպական միության մոդել 2012թ.» խորհրդաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երևանի Եվրոպական Ուսանողների Ֆորում» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը մեկնարկելու են «Հայաստանում Եվրոպական միության մոդել 2012թ.» (ՀԵՄՄ 2012) խորհրդաժողովը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Երևանի Եվրոպական Ուսանողների Ֆորում» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունից, այս նոր ինտերակտիվ երիտասարդական ծրագիրն իրենից ներկայացնում է ԵՄ Խորհրդարանի գործունեության քաղաքական մոդելավորումը, որի թեման է «Եվրամիության քաղաքականությունն Արևելյան գործընկերության երկրների նկատմամբ. հնարավորություններ և մարտահրավերներ»: Այն երիտասարդներին ներգրավելու է Եվրամիության որոշումների իրական կայացմանը նմանակող գործընթացի մեջ: Խորհրդաժողովի ընթացքում մասնակիցները կստանձնեն ԵՄ Խորհրդարանի պատգամավորների, ինչպես նաև մի շարք առաջատար եվրոպական քաղաքական պաշտոնյաների դերերը:
Խորհրդաժողովին մասնակցելու համար շուրջ 250 դիմորդներից մրցակցային գործընթացներով ընտրվել են 100-ից ավելի երիտասարդներ Հայաստանի տարբեր մարզերից, ինչպես նաև 15 միջազգային մասնակիցներ Սլովակիայից, Գերմանիայից, Հունգարիայից, Նիդերլանդներից, Լեհաստանից, Բելառուսից, Ուկրաինայից, Վրաստանից և Լյուքսեմբուրգից:
Այսպիսով, ՀԵՄՄ 2012 իր մասշտաբներով կլինի Հայաստանում երբևէ կազմակերպված ամենամեծ քաղաքական մոդելավորում-խորհրդաժողովը և իր աշխատանքների ընթացքում կմիավորի 120 երիտասարդների:

“Armenia Model European Union Conference 2012” to be held in Yerevan
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS: “Forum of European Students in Yerevan” and the delegation of EU will launch “Armenia Model European Union Conference 2012” conference.
As Armenpress was informed from the “Forum of European Students in Yerevan” this new interactive youth program is a simulation of the activities of the European Union (EU) bodies. The project in autumn of 2012 will bring together 120 Armenian students from all regions of our country, as well as international participants and will give a unique possibility to get acquainted in details, with the activities and structure of the European Union. For three weeks, starting from October 20, 2012 the selected participants will have a unique opportunity to learn about the activities of the EU, about its policies namely, the policy in the field of European integration and enlargement as well as the development and history of the political parties represented at the European Parliament. The topic of the Conference is "“EU Policy towards the Eastern Partnership Countries: Advantages and Challenges”.
The main purpose of the conference is the simulation of the EU's decision-making process and imitation of the activities of the EU institutions, particularly European Parliament.
100 participants were selected from 250 applicants from Armenia, Slovakia, Germany, Hungary, Netherlands, Belarus, Ukraine, Georgia and Luxemburg.