Կալտենբախը Ֆրանսիայում Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը ցանկանում է ընդունված տեսնել ապրիլի 24-ին ընդառաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ֆիլիպ Կալտենբախն ընդունել է Ֆրանսահայ ընկերակցությունների համակարգող խորհրդի պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ մի շարք սենատորներ: Քննարկման առանցքում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագծի մշակման, նաեւ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Ֆրանսիա, Հայաստանի խորհրդարանականների` Փարիզ այցելության հարցերն են եղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ֆրանսիայում լույս տեսնող «Նոր հառաչ» պարբերականը, համակարգող խորհրդի համանախագահները` Մուրադ Փափազյանը եւ Արա Թորանյանը, մեկ անգամ եւս ընդգծել են նախագահ Օլանդի` Ցեղասպանության ժխտման պատժելիության մասին օրենքի ընդունման հանձնառությունը:
Ֆիլիփ Կալտենբախի խոսքով` Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խումբը ցանկանում է օրենքն ընդունված տեսնել հնարավորինս շուտ` 2013թ. ապրիլի 24-ին ընդառաջ: Նա նշել է, որ այս անգամ հարկավոր է նախապես մեծ ուշադրություն հատկացնել իրավական եւ քաղաքական բոլոր պայմաններին, որպեսզի օրինագծի հաջողությունն ապահովված լինի:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը` 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին, իսկ Սենատը` 2012թ. հունվարի 24-ին ընդունեցին Հայոց ցեղասպանության ժխտման պատժելիության օրինագիծը, որը նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի վավերացմանը ներկայացվելուց առաջ մի խումբ թուրքամետ պատգամավորների ջանքերով ներկայացվեց Սահմանադրական դատարան եւ համարվեց հակասահմանադրական:

Кальтенбах желает, чтобы закон о криминализации отрицания Геноцида армян был принят во Франции до 24 апреля
Председатель группы дружбы Франция-Армения французского Сената Филипп Кальтенбах принял делегацию Координационного совета армянских организаций Франции. Основной темой обсуждения были вопросы, касающиеся разработки нового законопроекта о криминализации отрицания геноцида армян, а также предстоящих визитов во Францию президента Армении Сержа Саргсяна и делегации армянских парламентариев. Как передает Арменпресс со ссылкой на французское издание «Нор харач» («Նոր հառաչ»), сопредседатели Координационного совета Мурад Папазян и Ара Торанян вновь подчеркнули обещание президента Франции Олланда о принятии закона о криминализации отрицания геноцида армян.
По словам Филиппа Кальтенбаха, группа дружбы Франция-Армения очень хочет, чтобы закон был принят как можно раньше, до 24 апреля 2013г. Он отметил, что на этот раз нужно обратить особое внимание на все правовые и политические условия, чтобы обеспечить успешное принятие закона.
Национальное собрание Франции 22 декабря 2011г., а Сенат – 24 января 2012г. приняли законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, который до представления его на ратификацию тогдашнему президенту Николя Саркози усилиями некоторых протурецких парламентариев был представлен в Конституционный совет и признан антиконституционным.