Եվգենի Կիսինը Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված խոշոր համերգ կունենա Նյու Յորքի Քարնեգի-հոլլ դահլիճում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխարհահռչակ դաշնակահարԵվգենի Կիսինը Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ խոշոր համերգով հանդես կգաՆյու Յորքի Քարնեգի-հոլլ դահլիճում:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է«Երևանյան հեռանկարներ» երաժշտական միջազգային փառատոնի հիմնադիր նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը:
«Այդտեղ աշխարհի մի շարք մեծագույն երաժիշտներ, իրենց մասնակցությունը բերելով համերգին, պետք է խոսեն Հայոց Ցեղասպանության մասին եւ իրենց վերաբերմունքը բերեն` դատապարտելով Թուրքիային»,-ասաց Ստեփան Ռոստոմյանը:
Կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանն այն համոզմանն է, որ տարբեր փառատոների շրջանակներում աշխարհահռչակ երաժիշտներին Հայաստան հրավիրելը ծառայում է որպես մեծ զենք մեր երկրի համար: Իսկ դրա օրինակը կա: «Մենք տեսանք, թե ինչպես անվանի դաշնակահար Եվգենի Կիսինն իր համերգով Հայաստանում բողոք ներկայացրեց Թուրքիայի դեմ` Ցեղասպանությունը դատապարտելով, ինչն այլ դեպքերում կարելի էր անել միլիոններ ծախսելով»,-ասաց Ռոստոմյանը:
Աշխարհահռչակ Եվգենի Կիսինի հայաստանյան այցը «Երևանյան հեռանկարներ» երաժշտական միջազգային փառատոնի շրջանակներում էր:

Evgeny Kissin to have a big concert on the 100th anniversary of Armenian Genocide at Carnegie Hall
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS: Renowned pianist Evgeny Kissin will present at Carnegie Hall of New York with a big concert dedicated to the 100th anniversary of Armenian Genocide. As reports Armenpress this was declared by Stepan Rostomyan, the founder and artistic director of "Yerevan Perspectives" International Music Festival, during the meeting with journalist on October 22.
“A list of outstanding and renowned musicians will speak about Armenian Genocide and show their
condemnatory |
position over Turkey” Stepan Rostomyan said. |
| Composer Stepan Rostomyan believes that hosting prominent musician from all over the world in the framework of different festival would be an important lever for our country. And there is such an example. “We saw the way Evgeny Kissin protested against Turkey, condemned the Genocide through his concert in Armenia,” noted Rostomyan. |
The visit of prominent pianist Evgeny Kissin to Armenia was within the framework of 13th Yerevan Perspectives International Music Festival. He gave a concert at Aram Khachaturian concert hall on September 27th and performed the works by classical composers, including Beethoven, Schubert, Haydn and Liszt.