Եվգենի Կիսինը Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված խոշոր համերգ կունենա Նյու Յորքի Քարնեգի-հոլլ դահլիճում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխարհահռչակ դաշնակահարԵվգենի Կիսինը Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ խոշոր համերգով հանդես կգաՆյու Յորքի Քարնեգի-հոլլ դահլիճում:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է«Երևանյան հեռանկարներ» երաժշտական միջազգային փառատոնի հիմնադիր նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը:
«Այդտեղ աշխարհի մի շարք մեծագույն երաժիշտներ, իրենց մասնակցությունը բերելով համերգին, պետք է խոսեն Հայոց Ցեղասպանության մասին եւ իրենց վերաբերմունքը բերեն` դատապարտելով Թուրքիային»,-ասաց Ստեփան Ռոստոմյանը:
Կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանն այն համոզմանն է, որ տարբեր փառատոների շրջանակներում աշխարհահռչակ երաժիշտներին Հայաստան հրավիրելը ծառայում է որպես մեծ զենք մեր երկրի համար: Իսկ դրա օրինակը կա: «Մենք տեսանք, թե ինչպես անվանի դաշնակահար Եվգենի Կիսինն իր համերգով Հայաստանում բողոք ներկայացրեց Թուրքիայի դեմ` Ցեղասպանությունը դատապարտելով, ինչն այլ դեպքերում կարելի էր անել միլիոններ ծախսելով»,-ասաց Ռոստոմյանը:
Աշխարհահռչակ Եվգենի Կիսինի հայաստանյան այցը «Երևանյան հեռանկարներ» երաժշտական միջազգային փառատոնի շրջանակներում էր:

Евгений Кисин в связи со 100-летием Геноцида армян выступит с концертом в концертом зале Карнеги-холл
Известный пианист Евгений Кисин в связи со 100-летием Геноцида армян выступит с большим концертом в Нью-Йорке в концертом зале Карнеги-холл. Как сообщает Арменпресс, об этом 22 октября в ходе встречи с журналистами отметил основатель, президент и художественный руководитель фестиваля «Ереванские перспективы» Степан Ростомян.
«Там ряд величайших музыкантов мира, принимая участие в концерте, должны говорить о Геноциде армян и выразить свою позицию, осуждая Турцию», - отметил Ростомян.
Ростомян придерживается убеждения, что приглашение разных музыкантов в Армению в рамках разных фестивалей служит большим оружием для нашей страны. Примеры этому есть.
«Мы увидели, как известный пианист Евгений Кисин своим концертом в Ереване представил протест против Турции, осуждая Геноцид армян, что в других случаях можно было бы сделать только потратив миллионы», - сказал он.
Армянский визит Кисина состоялся в рамках международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы».