ԵՄ Դոնորների կոնֆերանսին Հայաստանը կներկայացնի ենթակառուցվածքների զարգացման մեծ փաթեթ
ՋԵՐՄՈՒԿ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄՆՊՐԵՍ: Եվրամիության` Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությամբ կազմակերպվելիք Դոնորների կոնֆերանսին Հայաստանը ներկայացնելու է բարեփոխումների և ենթակառուցվածքների զարգացման մեծ փաթեթ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին հոկտեմբերի 5-ին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` Ջերմուկում մեկնարկած Գյուղական համայնքների երկրորդ համաժողովի ընթացքում:
«Մեր ուշադրության կենտրոնում է լինելու համայնքների ջրամատակարարման, ճանապարհաշինության, գազիֆիկացման, դպրոցաշինության ծրագրերը: Դոնորների կոնֆերանսում փորձելու ենք միջոցներ ներգրավվել նաև այլ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ»,- ասաց գործադիրի ղեկավարը:
Խոսելով դպրոցաշինության մասին` Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ հանրապետության 1400 դպրոցներից 300-ը ներկայում կապիտալ վերանորոգման կարիք ունեն, իսկ պետությունը դեռևս կարողանում է տարեկան 59 դպրոցների վերականգնման ֆինանասներն ապահովել:«Ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի հատկապես այս ուղղությամբ մեծածավալ ֆինանսներ հայթայթենք»,- ասաց վարչապետը:
ԵՄ դոնորների կոնֆերանսի կազմակերպման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամերի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորը` ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ սեպտեմբերին կայացած հանդիմանը, հայտարարել էր, որմիջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ` Հայաստանի համար դոնորների կոնֆերանս կազմակերպելու ուղղությամբ, արդեն աշխատանքներ են սկսել:

Armenia to present big package for infrastructure development at EU Donors Conference
JERMUK, OCTOBER 5, ARMENPRESS: Armenia will present a big package for reforms and infrastructure development at the Donors Conference, organized by the European Union with the assistance of the World Bank. As reported by Armenpress, it was stated by the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan on October 5 at the second conference of the Rural Communities held in Jermuk.
"We will orient on the programs of water supply, road construction, gasification, school construction of the communities", - said the Prime Minister of the Republic of Armenia. Concerning the school construction, Tigran Sargsyan stated that 300 out of 1400 schools of the republic needed to be capitally repaired and the state managed to provide the financing for the repairs only for annually 59 schools. "We will do anything to attract large-scale financing for that direction", - reported the Prime Minister of the Republic of Armenia.
The works of the organization of the EU Donors Conference are currently in process. At the meeting with the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, held in September, the EU Special Representative for the South Caucasus and Georgia Crisis Philippe Lefort announced that works of the organization of the EU Donors Conference for Armenia were being carried out with the participation of the representatives of the international financial structures.