ԵՄ Դոնորների կոնֆերանսին Հայաստանը կներկայացնի ենթակառուցվածքների զարգացման մեծ փաթեթ
ՋԵՐՄՈՒԿ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄՆՊՐԵՍ: Եվրամիության` Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությամբ կազմակերպվելիք Դոնորների կոնֆերանսին Հայաստանը ներկայացնելու է բարեփոխումների և ենթակառուցվածքների զարգացման մեծ փաթեթ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին հոկտեմբերի 5-ին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` Ջերմուկում մեկնարկած Գյուղական համայնքների երկրորդ համաժողովի ընթացքում:
«Մեր ուշադրության կենտրոնում է լինելու համայնքների ջրամատակարարման, ճանապարհաշինության, գազիֆիկացման, դպրոցաշինության ծրագրերը: Դոնորների կոնֆերանսում փորձելու ենք միջոցներ ներգրավվել նաև այլ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ»,- ասաց գործադիրի ղեկավարը:
Խոսելով դպրոցաշինության մասին` Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ հանրապետության 1400 դպրոցներից 300-ը ներկայում կապիտալ վերանորոգման կարիք ունեն, իսկ պետությունը դեռևս կարողանում է տարեկան 59 դպրոցների վերականգնման ֆինանասներն ապահովել:«Ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի հատկապես այս ուղղությամբ մեծածավալ ֆինանսներ հայթայթենք»,- ասաց վարչապետը:
ԵՄ դոնորների կոնֆերանսի կազմակերպման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամերի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորը` ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ սեպտեմբերին կայացած հանդիմանը, հայտարարել էր, որմիջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ` Հայաստանի համար դոնորների կոնֆերանս կազմակերպելու ուղղությամբ, արդեն աշխատանքներ են սկսել:

На конференции доноров ЕС Армения представит большой пакет по развитию инфраструктур
В ходе организуемой Евросоюзом в сотрудничестве со Всемирным банком Конференции доноров Армения представит большой пакет реформ и по развитию инфраструктур.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на втором форуме сельских общин, проходящем в Джермуке.
«В центре нашего внимания будут программы водоснабжения, дорожного строительства, газификации, школьного строительства в общинах. Конференция доноров попытается привлечь средства и на реализацию этих программ», - сказал премьер. По его словам, из действующих в Армении 1400 школ в капремонте нуждаются 300, а государство в силах выделить в год финансирование только на восстановление 50 школ. «Мы сделаем все, чтобы изыскать необходимые нам финансовые средства», - сказал Тигран Саркисян.
Подготовка Конференции доноров ЕС уже ведется. Спецпредставитель ЕС по кризисам на Южном Кавказе и Грузии Филипп Лефор на сентябрьской встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном заявил, что работы по организации конференции доноров для Армении с участием международных финансовых структур уже начаты.