Քեյթ Միդլթոնը եւ Օլիմպիադան օգնել են գտնելու աշխարհի ամենամոդայիկ քաղաքը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնն ահա արդեն երկրորդ անգամ անընդմեջ գլխավորել Է նորաձեւության համաշխարհային մայրաքաղաքների վարկանիշը՝ այս հեղինակավոր տիտղոսի համար պայքարում առաջ անցնելով ամենագլխավոր մրցակիցներից մեկից՝ Նյու Յորքից, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ABS CBN News-ին: Այն ժամանակ, երբ Նյու Յորքում Բարձր մոդայի շաբաթվա բացմանը մասնակցելու համար այստեղ են ժամանել աշխարհի բոլոր ամենաճանաչված դիզայներները, մոդելները, ոճաբանները, նորաձեւության սիրահարները, այդ քաղաքն զբաղեցրել Է միայն պատվավոր երկրորդ տեղը:
Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքի հաջողությունը կարելի Է բացատրել շատ պարզ. այստեղ վճռորոշ են եղել արքայազն Ուիլյամի կինը՝ Քեյթ Միդլթոնը, եւ 2012-ի Ամառային օլիմպիադան, նշել Է Փոլ Փայակը՝ Global Language Monitor (GLM) ընկերության տնօրենը, որը կազմում Է աշխարհի քաղաքների «մոդայիկության» ամենամյա վարկանիշները:
«Քեյթ Միդլթոնը շատ մեծ ազդեցություն Է ունեցել բրիտանական նորաձեւության վրա»,-խոստովանել Է Փայակը, հավելելով, որ վերջերս անցկացված հարցումը ցույց Է տվել, որ նա նպաստել Է այս տարի միլիոնավոր ֆունտով վաճառքների ավելացմանը: Ընդսմին Միդլթոնը, սկսած Ուիլյամի հետ իր հարսանիքից, ոչ մի անգամ չի սխալվել հանդարձանք ընտրելիս, ընդգծել Է GLM-ի տնօրենը:
Լոնդոնից եւ Նյու Յորքից հետո աշխարհի լավագույն քաղաքների հնգյակում տեղ են զբաղեցրել Բարսելոնը, Փարիզը եւ Մադրիդը: Իսկ նորաձեւության սիրահարների նախընտրած Միլանն այս տարի չորրորդից իջել Է ութերորդ տեղը:
Յոթերորդ հորիզոնականն զբաղեցրած բրազիլական Սան Պաուլուն ճանաչվել Է Լատինական Ամերիկայի նորաձեւության մայրաքաղաքը: Ասիայում համանման տիտղոսի Է արժանացել Հոնկոնգը, որն այս տարի վարկանիշում գրավել Է 12-րդ տեղը: Աֆրիկայի քաղաքներից առաջին «քսանյակ» Է մտել միայն Յոհաննեսբուրգը, որն զբաղեցրել Է 18-րդ տեղը: Իսկ 28-րդ հորիզոնականում հայտնված Դուբայը ճանաչվել Է Մերձավոր արեւելքի ամենամոդայիկ քաղաքը:

Кейт Миддлтон и Олимпиада помогли найти самый модный город в мире. Москва скатилась в аутсайдеры
Лондон уже во второй раз подряд возглавил рейтинг мировых столиц моды, вновь обойдя одного из самых главных конкурентов в борьбе за этот престижный титул - Нью-Йорк, сообщает Арменпресс со ссылкой наABS CBN News. В то время как на открытии Недели высокой моды в Нью-Йорке в "Большое яблоко" съехались все самые знаменитые дизайнеры, модели, стилисты и модники, этот город занял лишь почетное второе место.
Успех британской столицы можно объяснить достаточно просто: жена принца Уильяма Кейт Миддлтон и Летняя Олимпиада - 2012, пояснил Пол Пайак - директор компании Global Language Monitor (GLM), составляющей ежегодные рейтинги "модности" мировых городов.
"Кейт Миддлтон оказала очень большое влияние на британскую моду", - признал Пайак, добавив, что недавний опрос показал, что она способствовала увеличению продаж в этом году на миллионы фунтов стерлингов. При этом Миддлтон начиная со своей свадьбы с Уильямом ни разу не ошиблась в выборе наряда, подчеркнул директор GLM.
В пятерку лучших городов вслед за Лондоном и Нью-Йорком вошли Барселона, Париж и Мадрид. Излюбленный же модниками Милан в этом году опустился с четвертого на восьмое место.
Тем временем бразильский Сан-Паулу, расположившийся на седьмой строчке списка, был признан столицей моды Латинской Америки. В Азии аналогичного титула удостоился Гонконг, ставший в этом году 12-м. Среди африканских городов в первую "двадцатку" вошел лишь Йоханнесбург, расположившийся на 18 месте. А Дубай - 28 строчка - оказался самым модным городом на Ближнем Востоке.