Հաագայում Հունգարիայի դեսպանության առջև բողոքել են ոճրագործ Սաֆարովի արտահանձնման դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաագայում Հունգարիայի դեսպանության առջև Հոլանդիայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել բողոքի ցույց:
Հոլանդահայ համայնքը «Ամո՛թ, Հունգարիա» վանկարկումներով պարզել է
«Հունգարական արդարադատությունը վաճառքի է հանված», «Հունգարիան նավթի քաղց ունի», «Ատելության հանցագործությունը վերածվել է հերոսական
արարքի», «Ես Գուրգեն Մարգարյան եմ» և այլ վերտառություններով պաստառներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից, ցույցի ընթացքում հոլանդահայ համայնքի ներկայացուցիչների խումբը բողոքինամակ է հանձնել Նիդերլանդներում Հունգարիայի դեսպանին: Նամակում դատապարտում են հունգարական կառավարության որոշումը և պահանջում քայլեր ձեռնարկելու, որպեսզի Ադրբեջանը կատարի արտահանձնման պահանջները:
Ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովը Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների մասնակցող հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարելուց հետո դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման 30 տարի առանց ներման իրավունքի: 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովը Հունգարիայի կողմից էքստրադիցիայի է ենթարկվել Ադրբեջան և նույն օրը ներման արժանացել այդ երկրի կողմից` չնայած խոստումներին, որ ոճրագործը կշարունակի պատժի կրումը: Հայաստանը կասեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:

Protest action on Safarov's extradiction in front of the Hungarian Embassy in Hague
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS: On September 6 in front of the Embassy of Hungary in Hague, a protest action took place by the initiative of the Armenian National Committee to the Netherlands, which was attended by representatives of the Armenian community. The Dutch Armenian community held posters with “Shame on you, Hungary”, “Hungarian justice for sale”, “Hungary is hungry for oil”, “Crime of hatred has become a heroic act”, “I'm a Gurgen Margaryan”. As Armenpress was informed by the group, the Dutch-Armenian community handed a letter to the Hungarian ambassador to the Netherlands, which condemns the decision of the Hungarian government, demanding to take steps for Azerbaijan to implement the extradition requirements.
Azerbaijani assassin Ramil Safarov, who axe-murdered Armenian officer Gurgen Margaryan while sleeping, when they were participating in NATO English Language Courses in Budapest, was sentenced to life imprisonment without right to be pardoned for 30 years. Armenia held up the diplomatic relations with Hungary, after Safarov was extradited to Azerbaijan on August 31 2012 and was pardoned by the President Aliyev notwithstanding the fact that Azerbaijan promised to continue the punishment.