Հունաստանի նախագահը խնդրում Է կրճատել իր աշխատավարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի նախագահ Կարոլոս Պապուլյասը խնդրում Է ֆինանսների նախարարությանը՝ կրճատել իր աշխատավարձն ու կենսաթոշակը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, ֆինանսների փոխնախարար Խրիստոս Ստայկուրասը հայտնել Է խորհրդարանի բյուջետային կոմիտեի նիստում:
Պետության ղեկավարը նաեւ առաջարկել Է կրճատել Հունաստանի բոլոր նախկին նախագահների թոշակները, ինչը, նախարարության գնահատմամբ, պետական բյուջեին տարեկան մոտավորապես 350 հազար եվրոյի տնտեսում կապահովի, հաղորդել Է հունական ՍՔԱՅ հեռուստաալիքը:
Հունաստանի պետության ղեկավարն ընտրվում Է խորհրդարանի կողմից եւ իրականացնում Է հիմնականում արարողակարգային գործառույթներ, իսկ գործադիր իշխանությունը պատկանում Է վարչապետին:
Նախագահի կարծիքով՝ պետության ղեկավարի աշխատավարձը պետք Է նվազեցվի նախարարների եւ մյուս ծառայողների աշխատավարձի կրճատման հետ միասին:

Президент Греции просит сократить ему зарплату
Президент Греции Каролос Папульяс просит Минфин сократить ему зарплату и пенсию, сообщил заместитель министра финансов Христос Стаикурас на заседании бюджетного комитета парламента, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Глава государства также предложил сократить пенсии всем бывшим президентам Греции, что, по оценке министерства, сэкономит государственному бюджету около 350 тысяч евро в год, сообщает греческий телеканал "СКАЙ".
Глава государства в Греции избирается парламентом и осуществляет в основном церемониальные функции, а исполнительная власть принадлежит премьер-министру.
По мнению президента, зарплата главы государства должна быть уменьшена вместе с сокращением зарплаты министров и других госслужащих.