ԼՂՀ արտգործնախարարությունը նամակ է հղել ԵԱՀԿ գործող նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վասիլի Աթաջանյանը նամակ է հղել ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Իռլանդիայի Արտաքին գործերի նախարար Էմոն Գիլմորին` Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և ներում շնորհելու կապակցությամբ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԳՆ-ից, նամակում ասվում է. «Հավաստիացնելով Ձեր նկատմամբ իմ խորին հարգանքը` ափսոսանքով արձանագրում եմ, որ պաշտոնական Բաքուն հերթական անգամ ձեռնարկում է ադրբեջանա- ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի ձախողմանն ուղղված գործողություններ: Քնած վիճակում մարդուն սպանած և Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը Ադրբեջանին և այդ երկրում նրան ներում շնորհելը հերթական ապացույցն են այն բանի, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով իրականացնում և քաջալերում է հայատյացության և ֆաշիզմի քաղաքականությունը, ինչը Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում և մի շարք այլ քաղաքներում ու հայաբնակ վայրերում կատարված հայերի ջարդերի շարունակությունն է:
Ադրբեջանը կրկին ցուցադրեց, որ մտադիր չէ հետևել ինչ-ինչ պարտավորությունների, այդ թվում` միջազգային, և նրա հիմնական նպատակն է հերթական ցեղասպանություն իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի) նկատմամբ և ամբողջովին բնաջնջել նրա բնակչությանը: Այդ կապակցությամբ դարձյալ հաստատվում է այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ճիշտ է վարվել` ընտրելով անկախ, ժողովրդավար և ուժեղ պետություն կառուցելու ուղին»:
Հաղորդագրության մեջ հույս է հայտնվում, որ ԵԱՀԿ-ն և նրա առանձին անդամները կդատապարտեն Ադրբեջանին և կձեռնարկեն համապատասխան գործողություններ` ուղղված նրան, որպեսզի այդ երկիրը հարկադրաբար հրաժարվի ապակառուցողական քաղաքականությունից և նացիզմի գաղափարախոսությունից:
«Մենք` մեր հերթին, վերստին հավաստում ենք մեր հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը` միաժամանակ հայտարարելով, որ մենք ի զորու ենք պաշտպանել մեր երկիրը և նրա ազատության ու անկախության նկատմամբ ոտնձգությունների դեպքում արժանի հակահարված տալ ագրեսորին»,- նշվում է նամակում:

NKR Foreign Affair Ministry addressed a letter to OSCE Chairman-in-Office
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS: In connection with the extradition and presidential pardon for Ramil Safarov, Acting Foreign Minister of the Nagorno-Karabakh Republic Vassily Atajanyan addressed a letter to the OSCE Chairman-in-Office, Ireland’s Minister for Foreign Affairs Eamon Gilmore. As NKR MFA told Armenpress, the letter runs as follows:
''I state with regret that the official Baku again undertakes actions to undermine the Nagorno-Karabakh conflict settlement peace process. The extradition to Azerbaijan and the subsequent presidential decree of pardon for Ramil Safarov, who was convicted and sentenced to life in prison in Hungary for the murder of a man asleep, is another proof of the fact that Azerbaijan implements and encourages the policy of hatred and fascism towards Armenians at a state level, which is a continuation of the Armenian pogroms and slaughter in Sumgait, Baku, Kirovabad, Maragha and many other towns and villages populated by Armenians''.
It notes that ''Azerbaijan has once more demonstrated that it is not going to meet any commitments, including international ones, and its primary goal is perpetration of another genocide against the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) and annihilation of its population. Thereupon, the correctness of the path chosen by the people of Nagorno Karabakh on building an independent, democratic and powerful state is reconfirmed''.
The letter cherishes hope that ''The OSCE and its separate members will condemn Azerbaijan and will undertake corresponding measures aimed at putting a constraint on that country to abandon the destructive policy and the ideology of Nazism.For our part, we reconfirm our commitment to the peace settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict and at the same time state that we are able to defend our country and in case of encroachment on its freedom and independence we will be able to rebuff the aggressor'' .