ԱՊՀ-ի սահմանապահների համար սահմանվել Է միասնական բարձրագույն պարգեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի մասնակից երկրների սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհուրդը բարձրագույն պարգեւ Է սահմանել նրանց համար, ովքեր պահպանում են Համագործակցության պետությունների սահմանները՝ «ԱՊՀ-ի երկրների պատվավոր սահմանապահ» մեդալը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրեսը», հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին, հայտարարել Է Խորհրդի համակարգող ծառայության նախագահ Ալեքսանդր Մանիլովը՝ ամփոփելով Խորհրդի նիստի արդյունքները:
Ղրղզստանում տեղի Է ունեցել ԱՊՀ-ի սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի 68-րդ նիստը:
«Խորհուրդն արդեն սահմանել Է իր խորհրդանիշները՝ օրհներգը եւ դրոշը»,-հայտարարել Է Մանիլովը: Նրա խոսքով՝ նիստի ընթացքում որոշումներ են ընդունվել 25 փաստաթղթերի վերաբերյալ, որոնք վերաբերում են Խորհրդի գործունեությանը:
«Հաշվի առնելով Մաքսային միության ստեղծումը, մենք մտադիր ենք հեռանկարային աշխատանք ծավալել: Մենք արդեն Եվրասիական հանձնաժողովի հետ կոնսուլտացիաներ ենք սկսել Մաքսային միության գործունեության կապակցությամբ»,-հայտնել Է նա: Բացի այդ, նիստի մասնակիցները որոշում են ընդունել ԱՊՀ-ի պետությունների սահմանապահ գերատեսչությունների համար կադրերի պատրաստման ու վերապատրաստման համատեղ համակարգի մասին:
Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի նիստին մասնակցել են ԱՊՀ-ի բոլոր երկրների սահմանապահ գերատեսչությունների ղեկավարները, բացառությամբ Մոլդովայի եւ Թուրքմենստանի, որոնք, Մանիլովի խոսքով՝ չեն կարողացել գալ իրենց սահմանապահ գերատեսչությունների ղեկավարության փոխարինման պատճառով, բայց «ուղարկել են իրենց առաջարկներն ու հանձնարարականները»:

Для пограничников СНГ учреждена единая высшая награда
Совет командующих пограничными войсками стран-участниц СНГ учредил высшую награду для тех, кто охраняет рубежи Содружества, - медаль "Почетный пограничник стран СНГ", заявил в среду по итогам заседания СКПВ председатель координационной службы Совета Александр Манилов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В Киргизии прошло 68-е заседание Совета командующих пограничными войсками СНГ.
"Совет также учредил собственную символику - гимн и флаг", - заявил он.
По словам Манилова, во время заседания были приняты решения по 25 документам, касающимся деятельности СКПВ.
"С учетом создания Таможенного союза мы намерены работать на перспективу. Мы уже начали консультации с Евразийской комиссией в связи с деятельностьюТаможенного союза", - сообщил он.
Кроме того, участники заседания приняли решение о совместной системе подготовки и переподготовки кадров для погранведомств государств СНГ.
В заседании Совета командующих пограничными войсками приняли участие главы пограничных ведомств всех стран СНГ, кроме Молдавии и Туркмении, которые, по словам Манилова, не смогли приехать из-за смены руководства их погранведомств, но "прислали свои предложения и рекомендации".