Վարկատուների «եռյակը» Հունաստանից պահանջել Է սահմանել վեցօրյա աշխատանքային շաբաթ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի վարկատուները` ի դեմս Եվրամիության, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Եվրոպայի կենտրոնական բանկի, այդ երկրի կառավարությունից պահանջել են սահմանել վեցօրյա աշխատանքային շաբաթ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրեսը», սեպտեմբերի 5-ին հաղորդել Է լոնդոնյան «Գարդիան» թերթը, որի տրամադրության տակ հայտնվել Է այն գաղտնի նամակը, որը «եռյակն» ուղարկել Է Աթենքին:
Դրանում շարադրված են վարկատուների ցանկությունները կայունացման երկրորդ ծրագրի գծով Հունաստանի պարտավորությունների շրջանակներում երկրի պետբյուջեի ծախսերի կրճատման եւ եկամուտների ավելացման նոր միջոցառումների վերաբերյալ: Փաստաթուղթը նաեւ աշխատաշուկայի արմատական բարեփոխման եւ վճարման առավել ճկուն համակարգ սահմանելու պահանջ Է բովանդակում:
«Հարկ Է մտածել հանգստյան օրերը կրճատելու եւ ազգային տնտեսության բոլոր հատվածներում վեցօրյա աշխատանքային շաբաթ սահմանելու մասին»,-հրատարակությունը մեջբերում Է արել «եռյակի» նամակից, որը նաեւ առաջարկել Է Եվրամիության կողմից հսկողության սահմանել Հունաստանի աշխատանքային օրենսդրության նկատմամբ:
Այս շաբաթվա ընթացքում «եռյակը» վերադառնում Է Աթենք, որպեսզի վերլուծի Հունաստանի կողմից իր պարտավորությունների կատարումը: Այդ աշխատանքի արդյունքում այն հոկտեմբերին կհրապարակի զեկույց, որի հիման վրա որոշում կընդունվի Աթենքին կայունացման վարկի հերթական մասնաբաժինը տրամադրելու մասին:

"Тройка" кредиторов потребовала от Греции введения шестидневной рабочей недели
Введения шестидневной рабочей недели потребовали от правительства Греции ее кредиторы в лице Евросоюза, Международного валютного фонда /МВФ/ и Европейского центрального банка /ЕЦБ/. Об этом сообщает сегодня лондонская газета "Гардиан", в распоряжении которой оказалось конфиденциальное письмо, направленное "тройкой" Афинам.
В нем изложены пожелания кредиторов относительно новых мер по сокращению расходов и увеличению доходов госбюджета Греции в рамках ее обязательств по второй стабилизационной программе. В документе также содержится требование радикальной реформы рынка труда и введение более гибкой системы оплаты,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"Следует подумать о том, чтобы сократить выходные и установить шестидневную рабочую неделю во всех секторах национальной экономики", - цитирует издание письмо "тройки", которая также предложила установить контроль со стороны Евросоюза за трудовым законодательством Греции.
На текущей неделе "тройка" возвращается в Афины с тем, чтобы провести анализ выполнения Грецией своих обязательств. По итогам своей работы в октябре она опубликует доклад, на основе которого будет принято решение о предоставлении Афинам очередного транша стабилизационного кредита.