ԱՊՀ-ի ավելի քան 2,5 հազար բժիշկներ կմասնակցեն ուռուցքաբանների` Աստանայում բացվող համագումարին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուռուցքաբանության բնագավառի ավելի քան 2,5 հազար առաջատար մասնագետներ ԱՊՀ-ի ուռուցքաբանների եւ ռադիոլոգների համագումարի շրջանակներում քննարկելու են քաղցկեղով հիվանդներին օգնություն ցուցաբերելու համակարգի հրատապ խնդիրները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ «Նովոստի»-ին հայտնել է Ռուսաստանի Բլոխինի անվան ուռուցքաբանական գիտական կենտրոնի տնօրեն ակադեմիկոս Միխայիլ Դավիդովը:
Ուռուցքաբանների եւ ռադիոլոգների յոթերորդ համագումարը սեպտեմբերի 5-7-ը տեղի է ունենալու Աստանայում: «Սպասվում է, որ այս տարի համագումարին կմասնակցեն 2,5 հազար պատվիրակներ: Ընդլայնվում է արտասահմանյան մասնակցությունը: Մենք մեր գործընկերներին ցույց կտանք մեր ունեցած առաջավոր տեխնոլոգիաներն ու ձեռքբերումները: Յուրաքանչյուր բժիշկ իր մասնագիտացմանը համապատասխան կարող է լսել զեկույցներ, որոնցով հանդես կգան մասնագետներ ԱՊՀ-ի բոլոր երկրներից: Այս հանդիպումն, իհարկե, հսկայական կթական նշանակություն ունի»,- ասել է Դավիդովը:

Более 2,5 тыс врачей СНГ примут участие в съезде онкологов в Астане
Более 2,5 тысяч ведущих специалистов в области онкологии обсудят актуальные проблемы системы оказания помощи больным раком в рамках съезда онкологов и радиологов СНГ, как передает Арменпресс,сообщил РИА Новости директор Российского онкологического научного центра (РОНЦ) имени Блохина РАМН, академик РАН и РАМН, профессор Михаил Давыдов.
VII съезд онкологов и радиологов пройдет в Астане с 5 по 7 сентября. Программа форума охватывает все разделы онкологии: опухоли легкого, пищевода, печени, поджелудочной железы и других органов и систем. Отдельное внимание будет уделено хирургии.
"В этом году на съезде ожидается около 2,5 тысячи делегатов. Расширяется зарубежное участие. Мы покажем нашим коллегам передовые технологии и достижения, которые у нас есть. Каждый врач в соответствии со своей специализацией может выслушать доклады, которые будут читать специалисты из всех стран СНГ, многие из докладчиков - это сотрудники РОНЦ. Конечно, эта встреча имеет огромное образовательное значение", - сказал Давыдов.