ԵԽ գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից ոճրագործին փառաբանման փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը սեպտեմբրի 4-ին իր մտահոգությունն է հայտնել ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու առնչությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` Յագլանդն իր հայտարարության մեջ նշել է. «Ռամիլ Սաֆարովը Հունգարիայում ձերբակալվել էր և դատապարտվել ցմահ բանտարկության մարդասպանության համար: Օգոստոսի 31-ին նա տեղափոխվել է Ադրբեջան և ներման արժանացել: Ես չեմ ցանկանում մեկնաբանել դրա օրինականության հարցը, սակայն անընդունելի եմ համարում, երբ ձերբակալված մարդասպանն ընկալվում է որպես «հերոս»: Ես մերժում եմ այն աշխարհի հեռանկարը, որտեղ բարոյական կոդն սկսում է քայքայվել, որտեղ մարդու արժանապատվությունը ոտնահարվում է: Սա այն Եվրոպան չէ, որը մենք ցանկանում ենք մեր ապագա սերունդների համար: Ես դատապարտում եմ նման հանցագործության փառաբանումը և կոչ եմ անում պահպանել հարգանքը մարդու կյանքի հանդեպ և արժեքների, որոնք պահպանվում են Եվրոպայի խորհրդի կողմից»,-ասված է Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի հայտարարության մեջ:

Генсек СЕ осуждает героизацию Азербайджаном преступника
Генеральный секретарь СЕ Тьорборн Йагланд 4 сентября выразил озабоченность по поводу помилования азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова.
Как передает «Арменпресс», в своем заявлении Йагланд отметил: «Рамиль Сафаров был арестован в Венгрии и осужден на пожизненное заключение за зверское убийство. 31 августа он был экстрадирован в Азербайджан и сразу же помилован. Я не желаю комментировать законность этого решения, однако считаю неприемлемым, когда осужденного убийцу превращают в «героя».
Я отвергаю перспективу того мира, в котором мораль начинает разлагаться, где попираются права человека. Это не та Европа, которую мы желаем нашим грядущим поколениям. Я не приемлю прославление преступления и призываю сохранять уважение к жизни человека и к ценностям, которые сохраняет Совет Европы», - говорится в заявлении генсека СЕ Тьорборна Йагланда.